Převratný objev: Vědci našli ostatky člověka hvězdného, nejchytřejšího příbuzného homo sapiens

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 10. 9. 2015 12:35
V jihoafrickém jeskynním systému Rising Star Cave byly objeveny ostatky dosud neznámého druhu homo naledi - člověka hvězdného. Nález může zcela změnit naše chápání toho, jak se vyvinul člověk. Homo naledi byl nezvykle inteligentní. Dokonce pohřbíval své mrtvé, což je chování, jež bylo doposud přisuzováno výhradně lidem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Krugersdorp - Kosterní nálezy amatérských speleologů v jihoafrickém jeskynním systému Rising Star Cave dovedly evoluční biology k závěru, který může přepsat učebnice a změnit naše chápání toho, jak se vyvinul člověk dnešního typu.

Prokázaly totiž existenci neznámého vývojového druhu, prastarého předka dnešních homo sapiens - homo naledi, tedy člověka hvězdného.

Nově objevený druh nespadá do přímé vývojové větve dnešních lidí, jedná se o vymřelý příbuzný rod.

Podle toho, co o člověku hvězdném zatím víme, se muselo jednat o nebývale inteligentní druh. Podle všeho dokonce pohřbíval své mrtvé, což je chování, jež bylo doposud přisuzováno výhradně lidem.

Pohřbívání a používání ohně příslušníků homo naledi je o to překvapivější, že jejich mozek nebyl větší než průměrný pomeranč. Ruce člověka hvězdného se podobá těm dnešním s tím, že jsou viditelně uzpůsobeny k lezení po stromech.

Štěstí mají jen hubení

Vodítko k historickému objevu přinesl ze své výpravy amatérský speleolog, který v Rising Star Cave našel podivně vyhlížející pozůstatek čelistní kosti. Předal jej proto Lee Bergerovi z Univerzity v Johannesburgu a ten se na místo vrátil i se svým týmem.

Skupinu lidí, která sestoupila do 30 metrů hluboké jeskyně, musel vybírat nejen podle dovedností, ale i podle tělesné konstituce - do prehistorického rezervoáru kosterních pozůstatků se totiž prosmýknou jen ti nejhubenější experti.

Netušíme, proč to dělali

Vyplatilo se. Před několika dny Bergerův tým objevil fosilní nálezy kostí, jež patřily dětem, dospělým i postarším kmene homo naledi. Ukázalo se, že místo, na němž se tým badatelů ocitl, zřejmě kdysi sloužilo jako hrobka, a homo naledi dokonce používali oheň, aby k němu vyznačili cestu.

"Nezaznamenali jsme žádné stopy poškození, žádné známky katastrofy. Dospěli jsme k nezvratnému závěru, že homo naledi, nelidský druh humanoida, pohřbíval své mrtvé v temných jeskyních. Proč to dělal, netušíme. Až do objevu homo naledi bych vám na tomhle místě tvrdil, že je to právě pohřbívání, které nás, jako homo sapiens sapiens charakterizuje. Rituální pohřbívání a očišťování ostatků je něco, co jsme považovali za naprosto unikátní projev lidského chování. Je to srovnatelné s otevřením Tutanchamonovy hrobky. Je to možná nejdůležitější objev v této fázi naší historie," neskrývá nadšení.

První nepopiratelné důkazy pohřbívání přisuzují archeologové našim předkům, kteří žili před 100 000 lety. Stáří výše zmiňovaných fosilních objevů zatím nebylo určeno, a tak je experti nemohou porovnat s tím, co bylo dosud objeveno.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy