Přepadat banky se už nevyplácí. Tady jsou důvody, proč

Radim Klekner Radim Klekner
17. 6. 2012 19:00
Z jednoho přepadení banky získají britští lupiči v průměru 12 700 liber
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Brighton - Zákony ekonomiky jsou neúprosné. Platí to i pro tak výnosný byznys, jakým bylo ještě před nedávnem přepadávání bank.

Lupiči si totiž vzhledem k neustále se zlepšujícím bezpečnostním opatřením dnes "vydělají" částky, které sotva odpovídají příjmu řadových občanů. Alespoň tedy v kolébkách lupičského řemesla, Velké Británii a Spojených státech.

Vyplývá to ze studie, kterou provedli britští ekonomové Barry Reilly, Neil Rickman a Robert Witt, působící na Sussexské a Surreyské univerzitě. Její výsledky byly zveřejněny v odborném statistickém časopise Significance.

Bankovní lupič si podle ní v Británii přijde za rok pouze na hubených 20 331 liber. To je v přepočtu sice něco přes 625 tisíc korun, průměrná mzda Britů ale činí 24 tisíc liber ročně.

Jedno "úspěšné" přepadení banky vynese statisticky 12 706 liber, faktem ale zůstává, že při dvou ze tří nájezdů na pobočky bankovních domů vyjdou provozovatelé řemesla naprázdno. Ve Spojených státech tímto způsobem získají v průměru dokonce jen 4 330 dolarů (77 500 Kč). Nepomáhá ani, když se po neúspěšném pokusu do banky po nějakém čase vrátí znovu.

"Je totiž velmi pravděpodobné, že jsou lapeni a jdou sedět a pak několik následných let neuloupí vůbec nic," říká profesor Rickman. To je podle něj také nejlepším odstrašujícím opatřením. Jen pomocný dělník si během tří let, což je běžná sazba za neozbrojenou bankovní loupež v Británii, vydělá 34 tisíc liber.

Velké bankovní loupeže jsou vzácností

Zisk lupičů rozhodně zvyšuje hrozba použití střelné zbraně, ty průměrný "výdělek" na hlavu zvednou až na 10 300 liber, o to vyšší jsou ale potom v případě polapení útočníků tresty. Lupiči se vesměs snaží jednat na vlastní pěst, vzhledem k předpokládanému nevalnému zisku je pro ně lepší nemuset se s nikým dělit.

Autoři studie, kterou uskutečnili na základě srovnání dat dodaných Sdružením britských bankéřů, na druhé straně zjistili, že mezi preventivními opatřeními proti loupeži v Británii nijak zvlášť nefigurují neprůstřelné stěny na přepážkách, které dokážou ve zlomku vteřiny oddělit zaměstnance banky od lupiče. Je jimi vybaveno jen dvanáct procent všech bankovních přepážek v zemi.

V Česku mají lupiči stále žně.
V Česku mají lupiči stále žně. | Foto: Policie ČR

Jedna z nich přijde totiž na přibližně 4500 liber a vedení bank si spočetlo, že pokud by mělo instalovat na jednu středně velkou pobočku pět takovýchto stěn, náklady by byly vyšší než předpokládané průměrné ztráty vzniklé při jednom úspěšném přepadení. 

Velké bankovní loupeže, jako byla ta, při níž si ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie odnesla skupina mužů, která po čtyři měsíce hloubila podzemní tunel o délce 200 metrů, v přepočtu 1,62 miliardy korun, jsou dnes velkou vzácností.

V Česku zatkli policisté letos muže z Ostravy-Poruby, který během přepadení čtyř bank na Vysočině uloupil 3,7 milionu korun. V roce 2009 si z pobočky Raiffeisenbank v Českých Budějovicích odnesl padesátiletý muž devět milionů Kč.

Když byl nedávno proslulý britský lupič v důchodu Willie Sutton dotazován, proč přepadával banky, rozhodl se uvést na pravou míru to, co o něm kdysi zveřejnil tisk. Popřel totiž, že to bylo proto, že mu to činilo potěšení.

"Dělal jsem to z toho důvodu, že v nich byly peníze," odpověděl.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Které banky si vybrat?

 

Právě se děje

Další zprávy