Mayová nic nevyjednala, je to neúspěch, říká Corbyn. Smlouvu o brexitu nepodpoří

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2019 0:31
Evropská unie a Británie se zavázaly, že učiní vše, aby do konce roku 2020 našly náhradní řešení za spornou irskou pojistku. Vyplývá to ze společného prohlášení, na němž se v pondělí večer ve Štrasburku shodla britská premiérka Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Foto: ČTK

Podle Mayové tím byl splněn požadavek poslanců, kteří napoprvé nepodpořili brexitovou dohodu a v dnešním hlasování v Dolní sněmovně díky tomu mohou změnit názor.

Vůdce opozice Jeremy Corbyn však jednání označil za neúspěch a smlouvu podpořit nehodlá.

Podle Mayové se obě strany shodly na "právně závazném" dodatku, podle něhož bude Brusel i Londýn pracovat na "alternativních ujednáních", jež mají zabránit, aby pojistka musela na konci přechodného období v prosinci 2020 vstoupit v platnost.

Opatření, která mají zabránit vzniku tvrdé hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem, vadí zejména části britských konzervativců.

Dojednaný dodatek podle Junckera nijak nemění dříve dohodnutý text.

"Naše dohoda poskytuje smysluplná vyjasnění a právně závazné záruky k brexitové dohodě a pojistce," řekl šéf Evropské komise na společné tiskové konferenci s Mayovou.

Podle prvních ohlasů z Británie však dojednaná opatření dohodu, kterou v prosinci parlament drtivě odmítl, nijak zásadně neupravují.

Podle vůdce opozičních labouristů Jeremyho Corbyna skončilo jednání Mayové ve Štrasburku neúspěchem a Dolní sněmovna by měla v dnešním hlasování brexitovou dohodu odmítnout.

Video: Dnes by brexit nevyhrál, Skotové Angličany opustí, říkají Češi v Británii

Lidé ve Velké Británii stále neví, co pro ně bude rozchod s Evropskou unií znamenat. O nejistotě hovořili dva Češi, kteří žijí ve skotském Glasgow. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy