Premiér vyzývá modelku, aby se proti bičování odvolala

Naďa Straková
25. 8. 2009 14:00
Kartika Šukarnová byla odsouzena k trestu šesti ran rákoskou za pití piva
Kartika Šukarnová v domě svého otce v Sungei Siput, asi 300 km severně z hlavního města Kuala Lumpur
Kartika Šukarnová v domě svého otce v Sungei Siput, asi 300 km severně z hlavního města Kuala Lumpur | Foto: Reuters

* Premiér vyzývá modelku, která byla odsouzena k bičování, aby se odvolala * Odvolací soud nechal případ znovu projednat

Kuala Lumpur - Malajsijský premiér Najib Razak vyzval Kartiku Šukarnovou, která byla odsouzena k bičování, aby se proti trestu odvolala.

"Myslím, že by dotyčná neměla trest přijímat tak ochotně," řekl premiér novinářům na dnešní konferenci a zároveň prohlásil, že nebude  do případu více zasahovat.

Šest ran ratanovou rákoskou si dvaatřicetiletá modelka Kartika Sari Dewi Šukarnová  vysloužila za vypití jedné láhve piva. Požívání alkoholu je podle islámského práva šaría muslimům v Malajsii zakázáno.

"Věřím, že úřady, kterých se to týká, jsou si vědomy, jaké následky případ může mít," prohlásil dále premiér na konferenci.

Odvolací soud mezitím nařídil nové projednání případu. Podle malajsijské ministryně pro ženy Šahrizát Džalílové se tím otevírá možnost, že Šukarnová bude zproštěna viny.

Trest bičování rákoskou sklidil kritiku nejen od mezinárodních lidskoprávních organizací, ale i od tamních politických skupin.

Bičovat či nebičovat?

Kartiku Šukarnovou, která se k urážce islámu ihned přiznala, v pondělí ráno dopravila morální policie do ženské věznice, aby ji za pár hodin odvezla zpět do domu jejího otce, asi 300 kilometrů z hlavního města Kuala Lumpur. 

Tamní úřady totiž rozhodly, že trest bude vykonán až po skončení svatého měsíce ramadánu, který začal o víkendu.

Kartika Šukarnová se loučí s otcem před odjezdem do věznice. To ještě netuší, že se za pár hodin vrátí.
Kartika Šukarnová se loučí s otcem před odjezdem do věznice. To ještě netuší, že se za pár hodin vrátí. | Foto: Reuters

Kartika Šukarnová, jež se trestu nebránila, také původně žádala, aby byla zbičována na veřejnosti. Podle jejích slov chtěla, aby se veřejnost z jejího prohřešku poučila. Její žádost soud zamítl.

Analytici tvrdí, že veřejné bičování by v zemi, která se pyšní tím, že prosazuje mírnější formu islámu, vyvolalo ještě větší pobouření.

Šaría jen pro Malajce

Přísnému trestu bičováním podléhá pouze muslimská část malajsijské společnosti. Muslimští Malajci představují v tomto osmadvacetimilionovém národě zhruba 55 procent společnosti, zbytek tvoří Číňané (26 procent), Indové a domorodé obyvatelstvo.

Ačkoli trest bičování ratanovou rákoskou, který zanechává na těle jizvy, je v Malajsii běžně uplatňován, doposud nebyl uložen žádné ženě, a to v celé jihovýchodní Asii. Případ Kartiky nečekaně vyvolal ve společnosti pobouření.

Malajsie patří mezi země, které uplatňují mírnější formu islámu.
Malajsie patří mezi země, které uplatňují mírnější formu islámu. | Foto: Naďa Straková

Liberálnější kruhy se totiž obávají, že současná vládnoucí koalice Národní fronta (Barisan Nasional), která je v zemi u moci od vyhlášení nezávislosti před více než padesáti lety, "přitvrzuje" z obavy ztráty voličských hlasů.

Jejím největším soupeřem je v tuto chvíli opoziční Islámská strana Malajsie (PAS).

„Obecně zde existují tlaky zavádět přísnější interpretaci šaríi," řekl agentuře Reuters ředitel Mezinárodního institutu islámských studií Osman Bakar. „Bylo by ale příliš zjednodušené tvrdit, že vláda přistupuje k větší islamizaci, aby získala víc voličských hlasů," dodává.

Pravdou ale zůstává, že po loňských volbách Národní fronta, vedená stranou UMNO (Sjednocená malajská národní organizace), ztratila ústavní většinu ve federálním parlamentu a v pěti ze 13 malajsijských států dokonce hlasování prohrála.

Lidskoprávní organizace Amnesty International malajsijské úřady mezitím vyzvala, aby šest ran rákoskou zrušily a aby jej přestaly uplatňovat úplně.

 

Právě se děje

Další zprávy