Premiér vlády Východního Timoru končí, nástupce zatím není

ČTK ČTK
6. 2. 2015 6:45
Alexandr Xanana Gusmao už déle než rok naznačoval, že chce odstoupit a přenechat vedení jedné z nejchudších zemí světa někomu mladšímu.
Alexandr Xanana Gusmao (vpravo).
Alexandr Xanana Gusmao (vpravo). | Foto: Reuters

Dili - Předseda vlády Východního Timoru a hrdina boje za nezávislost Alexandr Xanana Gusmao odstoupil z funkce. Oznámila to v pátek místní vláda. Premiérův nástupce ještě nebyl vybrán.

Gusmao (68), který jako partyzánský vůdce napomohl k ukončení indonéské nadvlády a poté se stal prvním prezidentem, už déle než rok naznačuje, že by chtěl odstoupit, aby přenechal vedení jedné z nejchudších zemí světa mladší generaci.

"Vláda potvrzuje, že premiér Gusmao zaslal dopis o odstoupení z funkce prezidentovi republiky," uvedl vládní mluvčí. "Je nyní na prezidentovi, aby zvážil a odpověděl na abdikační dopis," dodal.

Oba vůdci země se tento týden setkali, aby jednali o změnách v kabinetu, které se čekají příští týden.

Východní Timor vyhlásil po krvavém osvobozeneckém boji s více než 170 000 mrtvými nezávislost na Indonésii v květnu 2002 a stal se tak prvním nově vzniklým státem tohoto století. Bývalá portugalská kolonie je malá země, která je závislá především na rozvojové pomoci Austrálie. Zhruba polovina obvatelstva, které čítá 1,2 milionu lidí, žije v chudobě.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Čeští ústavní činitelé odmítli násilí páchané na běloruských demonstrantech, Petříček navrhl přepočítání hlasů

Ústavní činitelé České republiky odmítli represe a násilí páchané na běloruských demonstrantech, kteří protestují proti výsledku srpnových prezidentských voleb. Po dnešní schůzce nejvyšších českých politiků v Lánech to novinářům řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Prvním krokem by měl být přepočet hlasů srpnových prezidentských voleb v Bělorusku pod mezinárodním dohledem jako cesta k odblokování situace.

Jednání se zúčastnili prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO), ministři vnitra, zahraničí a obrany Jan Hamáček, Tomáš Petříček (oba ČSSD) a Lubomír Metnar (za ANO) a předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Oproti minulosti nebyl pozván předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

"Ústavní činitelé se jasně postavili proti násilí, které je pácháno na běloruské veřejnosti, proti represím, a také potvrdili to, že v prvním kroku by bylo možné přepočítat hlasy pod mezinárodním dohledem jako cestu k odblokování situace, a potřebu politického dialogu," uvedl Petříček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy