reklama
 
 

Premiér vlády Východního Timoru končí, nástupce zatím není

6. 2. 2015 6:45
Alexandr Xanana Gusmao už déle než rok naznačoval, že chce odstoupit a přenechat vedení jedné z nejchudších zemí světa někomu mladšímu.

Dili - Předseda vlády Východního Timoru a hrdina boje za nezávislost Alexandr Xanana Gusmao odstoupil z funkce. Oznámila to v pátek místní vláda. Premiérův nástupce ještě nebyl vybrán.

Gusmao (68), který jako partyzánský vůdce napomohl k ukončení indonéské nadvlády a poté se stal prvním prezidentem, už déle než rok naznačuje, že by chtěl odstoupit, aby přenechal vedení jedné z nejchudších zemí světa mladší generaci.

"Vláda potvrzuje, že premiér Gusmao zaslal dopis o odstoupení z funkce prezidentovi republiky," uvedl vládní mluvčí. "Je nyní na prezidentovi, aby zvážil a odpověděl na abdikační dopis," dodal.

Oba vůdci země se tento týden setkali, aby jednali o změnách v kabinetu, které se čekají příští týden.

Východní Timor vyhlásil po krvavém osvobozeneckém boji s více než 170 000 mrtvými nezávislost na Indonésii v květnu 2002 a stal se tak prvním nově vzniklým státem tohoto století. Bývalá portugalská kolonie je malá země, která je závislá především na rozvojové pomoci Austrálie. Zhruba polovina obvatelstva, které čítá 1,2 milionu lidí, žije v chudobě.

autor: ČTK | 6. 2. 2015 6:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama