Johnsonova porážka: Poslanci chtějí zabránit brexitu bez dohody, bitva pokračuje

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 4. 9. 2019 6:37
V britském parlamentu se ve středu očekává další dějství střetu odpůrců brexitu bez dohody s konzervativní vládou premiéra Borise Johnsona. Poslanci budou debatovat a pravděpodobně též hlasovat o návrhu zákona, který má neřízenému brexitu zabránit. Johnson již v úterý oznámil, že pokud návrh projde, nechá poslance hlasovat o vypsání předčasných voleb. Opoziční labouristé ale již dopředu oznámili, že předčasné volby v tuto chvíli nepodpoří.
Boris Johnson v Dolní sněmovně.
Boris Johnson v Dolní sněmovně. | Foto: Reuters

První etapa parlamentní bitvy o podobu brexitu se odehrála v úterý, když poslanci navzdory vládě prosadili, že ve středu sami oproti obvyklé praxi zařadí na program jednání zmíněný návrh zákona. Teď se budou normu snažit co nejrychleji schválit tak, aby stihla projít horní komorou parlamentu, Sněmovou lordů. Vyloučeno není ani mimořádné víkendové zasedání Dolní sněmovny.

Návrh zákona, o němž se má ve středu hlasovat, dává vládě čas do 19. října na dosažení nové dohody s Evropskou unií na unijním summitu 17. října, nebo požaduje souhlas parlamentu v případě "divokého" odchodu z unie.

Pokud vláda nesplní ani jednu podmínku, musí premiér Boris Johnson dopisem požádat předsedu Evropské rady Donalda Tuska o další odklad brexitu, tentokrát do 31. ledna 2020.

Usnesení o tom, zda ve středu oproti zavedené praxi zařadit na program jednání sněmovny zákon proti brexitu bez dohody, podpořilo 328 poslanců, proti bylo 301. Podle Sky News hlasovalo proti vládě 21 poslanců Konzervativní strany, kterým nyní hrozí vyloučení z poslaneckého klubu, a kabinet naopak podpořili dva opoziční labouristé.

Podle zpravodaje BBC se očekává, že středeční hlasování se pokusí torpédovat poslanci loajální Johnsonovi, a to předložením desítek dodatků.

Necelé dva měsíce do brexitu

Odpůrci neřízeného brexitu jsou v časové tísni. Hrozí, že už v pondělí nastane očekávaná přestávka mezi parlamentními zasedacími obdobími, kterou prosadil Johnson. Poslanci by se pak do práce vrátili až 14. října. Spojené království má Evropskou unii opustit 31. října a Johnson opakuje, že se tak stane s dohodou i bez.

Takový scénář by podle expertů znamenal šok pro britskou ekonomiku, ačkoli Johnson ve středu poslance ujišťoval, že brexit bez dohody by znamenal jen "zádrhele".

Do vývoje okolo brexitu by dopoledne mohl promluvit i skotský soud, který má vynést konečné rozhodnutí o žádosti skupiny 70 opozičních poslanců týkající se přerušení parlamentního zasedání. Skupina se domáhá, aby Johnson nemohl přerušit schůzi parlamentu ve snaze zabránit poslancům zamezit neřízenému brexitu.

Johnson v reakci na vládní porážku, ke které přispělo i několik poslanců z jeho Konzervativní strany, oznámil, že nechá parlament hlasovat o možnosti vypsání předčasných voleb.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn po hlasování oznámil, že jeho strana předčasné volby nepodpoří, dokud nebude jisté, že bude zákon proti brexitu bez dohody schválen. Pro předčasné volby by se musely vyslovit dvě třetiny všech poslanců a podpora labouristů je tak klíčová.

Johnson je buran a klaun, brexit nastane, říká Ondřej Houska

Johnson není dobrá volba pro Británii, je inteligentní, ale neprokázal jedinou kompetenci, přebírá zemi v nejhlubší krizi od druhé světové války. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy