Přelomové rozhodnutí: Čína zruší pracovní tábory

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 15. 11. 2013 13:20
Podle agentury Nová Čína Peking uvolní i "politiku jednoho dítěte"
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Peking - Čína zruší ostře kritizovaný systém "převýchovy prací". Podle informací, které v pátek zveřejnila agentura Nová Čína, zavře tamní pracovní tábory.

Rozhodlo o tom na plénu na začátku tohoto týdne vedení Komunistické strany Číny. Jednalo čtyři dny za zavřenými dveřmi a výsledky až dosud víceméně tajilo.

Teprve teď státní média zveřejnila podrobnější dokument, který mluví o dalekosáhlých reformách v ekonomické i sociální oblasti.

Až dosud mohly čínské úřady posílat obžalované do lágrů bez procesu. Trávili tam i několik let.

Peking chce také uvolnit až dosud prosazovanou "politiku jednoho dítěte". Podle toho, co píše Nová Čína, by páry směly mít dvě děti, pokud je matka či otec jedináček.

Politika jednoho dítěte v Číně platí od sedmdesátých let. Měla zabránit populační explozi a přelidnění východních částí země. Rodiny žijící ve městech směly mít kvůli přelidnění pouze jednoho potomka. Jinak jim hrozily vysoké pokuty.

Zvláště v posledních letech ale narostl počet těch, kteří se nařízení mít pouze jedno dítě otevřeně postavili. Před riziky navíc varovali i ekonomové: nízká porodnost by v budoucnu mohla ohrozit konkurenceschopnost čínské ekonomiky.

Komunisté na svém plénu údajně rozhodli i o tom, že postupně zmenší počet trestných činů, za něž v Číně hrozí smrt.

Velkou změnou je také zrušení systému takzvané registrace bydliště. Ten bránil lidem z venkova v masivním stěhování do měst, protože jim nedával nárok například na lékařskou péči nebo pojištění. Činil tak z těch, kteří šli do měst za prací bez povolení, vnitročínské nelegální imigranty.

Zrušení systému tento fakticky nevolnický systém připoutání lidí k jednomu místu likvidovalo.

V dokumentu je zmíněna také reforma bankovního systému. Stát dovolí zakládání soukromých bank v zemi. "Půjde o malé a středně velké banky, za podmínek přísného dohledu a regulace," napsal deník China Daily.

Podle očekávání se ale reformy nedotknou politického systému. Mocenský monopol komunistické strany zůstává zachován, stejně tak jako stranická kontrola médií.

Loňský 18. sjezd KS Číny schválil nové sedmičlenné politbyro, které má rozhodující slovo v zemi. Vede ho prezident a předseda strany Si Ťin-pching.

 

Právě se děje

Další zprávy