Mimořádná zpráva

Maďarský parlament potvrdil Orbána premiérem. Ztroskotaná liberální demokracie končí, řekl

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 5. 2018 16:19
Orbán se stává šéfem maďarského kabinetu již potřetí v řadě. Celkem však tento úřad bude zastávat už počtvrté, poprvé do něj nastoupil v roce 1998.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský parlament ve čtvrtek podle očekávání zvolil novým premiérem opět Viktora Orbána. O jeho setrvání v čele vlády nebylo pochyb vzhledem k tomu, že Orbánova strana Fidesz společně s koaličními křesťanskými demokraty v dubnových volbách obhájila dvoutřetinovou většinu poslaneckých mandátů.

Staronový premiér ve svém projevu načrtl konzervativní vizi rozvoje společnosti v příštích letech, místo "ztroskotané" liberální demokracie, "jejíž éra skončila", jak řekl.

"Nahradil jsem ztroskotanou liberální demokracii křesťanskou demokracií 21. století, která lidem zaručí důstojnost, svobodu a bezpečnost," uvedl Orbán ve svém projevu. "Podporuje tradiční rodinný model jednoho muže a jedné ženy, zadržuje antisemitismus, brání naši křesťanskou kulturu a dává našemu národu šanci přežít a prosperovat," dodal.

Orbán se stává šéfem maďarského kabinetu již potřetí v řadě. Celkem však tento úřad bude zastávat už počtvrté, poprvé do něj nastoupil v roce 1998.

Reformy realizované vládami nyní 54letého pravicového politika vyvedly zemi z finančních potíží způsobených globální ekonomickou krizí. Orbán se ovšem zároveň stal v Evropské unii terčem kritiky kvůli legislativním krokům posilujícím jeho moc a rovněž kvůli svému důraznému odporu proti imigrační politice prosazované Evropskou komisí.

 

Právě se děje

Další zprávy