Překvapení se nekoná. Time zvolil osobností roku Obamu

Dominik Jandl
17. 12. 2008 16:09
Budoucí prezident USA Barack Obama vyhrál tradiční časopiseckou anketu
Obama se svou ženou Michelle
Obama se svou ženou Michelle | Foto: Reuters

New York - Každoroční volba světové osobnosti roku časopisu Time nepřinesla žádné překvapení.

Stal se jí nastávající čtyřiačtyřicátý prezident Spojených států amerických Barack Hussein Obama, který bude prvním prezidentem země s afroamerickým původem.

Americký magazín zveřejnil výsledky ankety na svých webových stránkách.

Obama se těší velké popularitě na celém světě, což ostatně potvrzují různé sociologické výzkumy z období před i po amerických volbách.

Přitom v zahraničí je jeho popularita mnohdy vyšší než v samotných USA. I tam ale díky svému charismatu trhá rekordy v různých žebříčcích oblíbenosti mezi Američany.

Vyhráli zločinci, boháči, chudí i abstraktní...

Historie jmenování osobnosti roku magazínu Time sahá až do roku 1927, odkdy tradice funguje.

Kdo byl osobností roku 2007? Podívejte se

Osobností roku se přitom několikrát staly i - mírně řečeno - kontroverzní postavy. V roce 1938 byl například jmenován vůdce Třetí říše Adolf Hitler.

Stalo se tak poté, co dosáhl na mnichovské konferenci svého - destrukce Československé republiky. A to bez jediného výstřelu.

Další osobností roku, která se do světových dějin nezapsala příliš dobrým jménem, byl íránský nejvyšší ajattoláh Chomejní, vůdce islámské revoluce, která svrhla vládnoucího šáha a zavedla islámskou republiku.

Mezi další významné postavy, které Time vybral, patří například zpěvák kapely U2 Bono Vox či zakladatel Microsoftu Bill Gates se svou ženou.

A kromě nich také počítač i "VY"

Kromě konkrétních postav se v minulosti prosadily i společenské skupiny, ale také elektronika.

Osobností roku 2007 se stal Vladimir Putin. Dnešní premiér a tehdejší prezident Ruska
Osobností roku 2007 se stal Vladimir Putin. Dnešní premiér a tehdejší prezident Ruska | Foto: Reuters

V roce 1966 byla osobností roku vyhlášena generace do 25 let, v roce 1975 zase americké ženy. Takový výsledek se opakoval až po více než třiceti letech v roce 2006, kdy Time oznámil, že vítězem jste "VY".

"Za to, že jste se chopili otěží globálních médií, založili a budovali novou digitální demokracii, za to, že jste pracovali zadarmo a předčili profesionály v jejich vlastní hře, se osobností roku stáváte vy," oznámil tehdy redaktor časopisu Lev Grossman.

Asi nejkurióznějším vítězem se pak stal stolní počítač, který se na prvním místě umístil v roce 1982, tedy rok poté, co jej jako první uvedla na trh společnost IBM.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy