Překvapení se nekoná. Time zvolil osobností roku Obamu

Dominik Jandl
17. 12. 2008 16:09
Budoucí prezident USA Barack Obama vyhrál tradiční časopiseckou anketu
Obama se svou ženou Michelle
Obama se svou ženou Michelle | Foto: Reuters

New York - Každoroční volba světové osobnosti roku časopisu Time nepřinesla žádné překvapení.

Stal se jí nastávající čtyřiačtyřicátý prezident Spojených států amerických Barack Hussein Obama, který bude prvním prezidentem země s afroamerickým původem.

Americký magazín zveřejnil výsledky ankety na svých webových stránkách.

Obama se těší velké popularitě na celém světě, což ostatně potvrzují různé sociologické výzkumy z období před i po amerických volbách.

Přitom v zahraničí je jeho popularita mnohdy vyšší než v samotných USA. I tam ale díky svému charismatu trhá rekordy v různých žebříčcích oblíbenosti mezi Američany.

Vyhráli zločinci, boháči, chudí i abstraktní...

Historie jmenování osobnosti roku magazínu Time sahá až do roku 1927, odkdy tradice funguje.

Kdo byl osobností roku 2007? Podívejte se

Osobností roku se přitom několikrát staly i - mírně řečeno - kontroverzní postavy. V roce 1938 byl například jmenován vůdce Třetí říše Adolf Hitler.

Stalo se tak poté, co dosáhl na mnichovské konferenci svého - destrukce Československé republiky. A to bez jediného výstřelu.

Další osobností roku, která se do světových dějin nezapsala příliš dobrým jménem, byl íránský nejvyšší ajattoláh Chomejní, vůdce islámské revoluce, která svrhla vládnoucího šáha a zavedla islámskou republiku.

Mezi další významné postavy, které Time vybral, patří například zpěvák kapely U2 Bono Vox či zakladatel Microsoftu Bill Gates se svou ženou.

A kromě nich také počítač i "VY"

Kromě konkrétních postav se v minulosti prosadily i společenské skupiny, ale také elektronika.

Osobností roku 2007 se stal Vladimir Putin. Dnešní premiér a tehdejší prezident Ruska
Osobností roku 2007 se stal Vladimir Putin. Dnešní premiér a tehdejší prezident Ruska | Foto: Reuters

V roce 1966 byla osobností roku vyhlášena generace do 25 let, v roce 1975 zase americké ženy. Takový výsledek se opakoval až po více než třiceti letech v roce 2006, kdy Time oznámil, že vítězem jste "VY".

"Za to, že jste se chopili otěží globálních médií, založili a budovali novou digitální demokracii, za to, že jste pracovali zadarmo a předčili profesionály v jejich vlastní hře, se osobností roku stáváte vy," oznámil tehdy redaktor časopisu Lev Grossman.

Asi nejkurióznějším vítězem se pak stal stolní počítač, který se na prvním místě umístil v roce 1982, tedy rok poté, co jej jako první uvedla na trh společnost IBM.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy