Hráz největší přehrady světa se podivně vlní, ukazují nové snímky. Číňané se bojí

Jana Václavíková Jana Václavíková
12. 7. 2019 14:15
Od začátku července na Twitteru a dalších sociálních sítích koluje satelitní snímek největší vodní přehrady na světě, Tří soutěsek. Číňany zaskočilo nezvyklé zvlnění hráze, naznačující její možné porušení. Snímek znovu otevřel dlouhodobou debatu o bezpečnosti obřího vodního díla, které může potenciálně ohrozit miliony lidí.
Přehrada Tři soutěsky.
Přehrada Tři soutěsky. | Foto: Shutterstock

Satelitní snímky, zveřejněné v minulých dnech ukazují nerovnou bariéru přehrady. Čínský inženýr Wang Wej-luo, který Tři soutěsky zkoumá desítky let, z pohybu viní způsob, jakým byla přehrada postavená. 

"Hráz je tvořena z desítek betonových bloků. Ty jsou mezi sebou propojeny, ale pak už nejsou nijak spojeny s podložím," cituje z jeho analýzy satelitních snímků čínský list The Epoch Times, který se věnuje porušování lidských práv v zemi. Wang zároveň dodává, že se přehrada pohybuje od prvního dne po dokončení.

"Někdy v budoucnu Tři soutěsky prasknou," pokračuje Wang.

Proti jeho a dalším podobným odhadům se však ohradily čínské úřady, které přišly s vlastními verzemi toho, proč přehrada není rovná. Státní energetická společnost CTG, která Tři soutěsky postavila, na svých sociálních sítích uvedla, že posun je normální a ukazuje jen na elastičnost hráze. Za dobu svého fungování se údajně bariéra vlivem gravitace posunula o pouhý jeden milimetr.

"Tři soutěsky jsou absolutně bezpečný projekt, který by mohl vydržet až tisíc let. Žádná jiná síla než gravitace, ani záplavy a zemětřesení, by nemohla způsobit deformaci přehrady," tvrdí čínskému státnímu deníku Global Times Kuo Sün, expert Čínského úřadu pro zemětřesení.

Další vyjádření čínských úřadů pak zpochybnilo přesnost satelitních snímků od Googlu, které podle nich vznikají na základě algoritmů, nikoliv fotek, jaké používá například čínský vesmírný program. Režim zároveň z šíření snímků obvinil "protičínské síly", které se snaží vyvolat "nevoli v čínské společnosti".

Poloha Tří soutěsek
Poloha Tří soutěsek | Foto: Štěpán Plaček

Před pár lety však i oficiální čínská média informovala o projektu stavby Tří soutěsek zcela jinak. 

O možných problémech a krátké životnosti přehrady za 30 miliard dolarů mluvili čínští odborníci už před desítkami let. Prorežimní čínský tisk citoval už v roce 1994 experta na přehrady Liou Čchung-siho, který prohlásil, že dílo vydrží maximálně 50 let. V tu dobu stavba přehrady teprve začínala. Nyní stavbě podle jeho výpočtů nezbývá ani 30 let.

Tři soutěsky v číslech

  • Počátek stavby: 1994
  • Dokončení stavby: 2012
  • Cena: 30 miliard dolarů
  • Rozloha: 180 tisíc hektarů
  • Délka: 600 kilometrů
  • Výška hráze 185 metrů
  • Výkon: 98 terrawatthodin - do roku 2016 nejvýkonnější na světě
  • Přesídleno: 1,3 milionu lidí

Obavy o kvalitu přehrady vyjádřil téměř o deset let později i tehdejší vedoucí inspekce stavby Pchan Ťia-čung. Tehdy byla přehrada poprvé zcela naplněna vodou a objevilo se v ní až 80 prasklin. Stavbaři je za velké peníze zacelili, ale později další vznikly.

O velké vodní elektrárně na Jang-c’-ťiang (v překladu Dlouhá řeka) snili čínští vůdci už před sto lety. Její stavba se však odkládala na ekonomicky příznivější dobu, proto byly Tři soutěsky kompletně dokončeny až před pár lety. Stavba se neobešla bez kontroverzí, na 129 blízkých měst muselo mase vody ustoupit a úřady přesídlily víc než milion lidí. 

Video: Největší lodní výtah vyveze plavidla až do výšky 113 metrů

Číňané otevřeli největší lodní výtah na světě u přehrady Tři soutěsky na řece Jang-c’. Je schopen vytáhnout plavidla až do výše 113 metrů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy