Hráz největší přehrady světa se podivně vlní, ukazují nové snímky. Číňané se bojí

Jana Václavíková Jana Václavíková
12. 7. 2019 14:15
Od začátku července na Twitteru a dalších sociálních sítích koluje satelitní snímek největší vodní přehrady na světě, Tří soutěsek. Číňany zaskočilo nezvyklé zvlnění hráze, naznačující její možné porušení. Snímek znovu otevřel dlouhodobou debatu o bezpečnosti obřího vodního díla, které může potenciálně ohrozit miliony lidí.
Přehrada Tři soutěsky.
Přehrada Tři soutěsky. | Foto: Shutterstock

Satelitní snímky, zveřejněné v minulých dnech ukazují nerovnou bariéru přehrady. Čínský inženýr Wang Wej-luo, který Tři soutěsky zkoumá desítky let, z pohybu viní způsob, jakým byla přehrada postavená. 

"Hráz je tvořena z desítek betonových bloků. Ty jsou mezi sebou propojeny, ale pak už nejsou nijak spojeny s podložím," cituje z jeho analýzy satelitních snímků čínský list The Epoch Times, který se věnuje porušování lidských práv v zemi. Wang zároveň dodává, že se přehrada pohybuje od prvního dne po dokončení.

"Někdy v budoucnu Tři soutěsky prasknou," pokračuje Wang.

Proti jeho a dalším podobným odhadům se však ohradily čínské úřady, které přišly s vlastními verzemi toho, proč přehrada není rovná. Státní energetická společnost CTG, která Tři soutěsky postavila, na svých sociálních sítích uvedla, že posun je normální a ukazuje jen na elastičnost hráze. Za dobu svého fungování se údajně bariéra vlivem gravitace posunula o pouhý jeden milimetr.

"Tři soutěsky jsou absolutně bezpečný projekt, který by mohl vydržet až tisíc let. Žádná jiná síla než gravitace, ani záplavy a zemětřesení, by nemohla způsobit deformaci přehrady," tvrdí čínskému státnímu deníku Global Times Kuo Sün, expert Čínského úřadu pro zemětřesení.

Další vyjádření čínských úřadů pak zpochybnilo přesnost satelitních snímků od Googlu, které podle nich vznikají na základě algoritmů, nikoliv fotek, jaké používá například čínský vesmírný program. Režim zároveň z šíření snímků obvinil "protičínské síly", které se snaží vyvolat "nevoli v čínské společnosti".

Poloha Tří soutěsek
Poloha Tří soutěsek | Foto: Štěpán Plaček

Před pár lety však i oficiální čínská média informovala o projektu stavby Tří soutěsek zcela jinak. 

O možných problémech a krátké životnosti přehrady za 30 miliard dolarů mluvili čínští odborníci už před desítkami let. Prorežimní čínský tisk citoval už v roce 1994 experta na přehrady Liou Čchung-siho, který prohlásil, že dílo vydrží maximálně 50 let. V tu dobu stavba přehrady teprve začínala. Nyní stavbě podle jeho výpočtů nezbývá ani 30 let.

Tři soutěsky v číslech

  • Počátek stavby: 1994
  • Dokončení stavby: 2012
  • Cena: 30 miliard dolarů
  • Rozloha: 180 tisíc hektarů
  • Délka: 600 kilometrů
  • Výška hráze 185 metrů
  • Výkon: 98 terrawatthodin - do roku 2016 nejvýkonnější na světě
  • Přesídleno: 1,3 milionu lidí

Obavy o kvalitu přehrady vyjádřil téměř o deset let později i tehdejší vedoucí inspekce stavby Pchan Ťia-čung. Tehdy byla přehrada poprvé zcela naplněna vodou a objevilo se v ní až 80 prasklin. Stavbaři je za velké peníze zacelili, ale později další vznikly.

O velké vodní elektrárně na Jang-c’-ťiang (v překladu Dlouhá řeka) snili čínští vůdci už před sto lety. Její stavba se však odkládala na ekonomicky příznivější dobu, proto byly Tři soutěsky kompletně dokončeny až před pár lety. Stavba se neobešla bez kontroverzí, na 129 blízkých měst muselo mase vody ustoupit a úřady přesídlily víc než milion lidí. 

Video: Největší lodní výtah vyveze plavidla až do výšky 113 metrů

Číňané otevřeli největší lodní výtah na světě u přehrady Tři soutěsky na řece Jang-c’. Je schopen vytáhnout plavidla až do výše 113 metrů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 43 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 50 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy