Žluté vesty jdou znovu do ulic. Kdo se na ně "nalepil" a co je spojuje se Sarkozym?

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
12. 1. 2019 11:05
V sobotu se ve Francii uskuteční už deváté kolo protestů hnutí žlutých vest. Hlídat je bude na 80 tisíc policistů a četníků. Jak vlastně demonstranti přišli ke svému označení a díky komu? Patří lidé, kteří během protestů zapalují auta a ničí pařížské památky, k hnutí? Přečtěte si přehledné shrnutí.
Protest hnutí žlutých vest ve Francii - Champs Elysées - 8. prosinec
Protest hnutí žlutých vest ve Francii - Champs Elysées - 8. prosinec | Foto: Reuters

Kdo dal Francii "žluté vesty"?

Zjednodušeně řečeno to byl bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy (v úřadu v letech 2007 až 2012). Může za to jeho zákon, podle kterého musí mít všichni řidiči na francouzských silnicích v autech připravené výrazné reflexní vesty.

Už během Sarkozyho prezidentství byly žluté vesty po několik týdnů pro Francouze kontroverzním tématem, i když z jiného důvodu než dnes.

"Před deseti let byl tehdy čerstvě zvolený prezident Nicolas Sarkozy odhodlán zatočit s vysokou nehodovostí na francouzských silnicích a prosadil zákon, který všem motoristům nařídil mít ve svých vozidlech vesty s vysokou viditelností. Lidé v té době zuřili nad pokutou ve výši 135 eur, kterou policie za chybějící žlutou vestu udělovala, a vesty se staly kontroverzním tématem. Někteří lidé si vestu odmítli koupit, zatímco jiní je nechávali viditelně ležet na zadní straně autosedaček, aby se vyhnuli zastavení policií," vysvětluje například francouzský zpravodajský web The Connexion.

Reflexní vesty jsou tak dnes velmi dobře dostupné a levné, díky Sarkozymu je má každý motorista. Tematicky navíc seděly k původnímu důvodu, který demonstranty vehnal do ulic - chystanému zdanění pohonných hmot. Je to symbol, podle kterého je možné dobře identifikovat jeho nositele a protestující masu jako takovou.

Server dodává, že dnes už není možné určit, zda si první demonstrant oblékl žlutou vestu náhodou, nebo právě v nesouhlasné vzpomínce vůči Sarkozyho bezpečnostním opatřením.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V centru Bratislavy zemřel po střetu s útočníkem cizinec. Podezřelý z místa neštěstí utekl

V centru Bratislavy v neděli po střetu s neznámým útočníkem zemřel cizinec. Informovala o tom slovenská média. Policie incident potvrdila, bližší údaje o oběti neuvedla, útočník z místa činu uprchl. Nejde o první podobný případ v centru slovenské metropole, například loni na jaře tam po napadení útočníkem zemřel Filipínec.

Policisté a záchranáři byli časně ráno přivoláni k osobě v bezvědomí, která se nacházela na bratislavském náměstí SNP u historického centra města. Podle televize Joj se obětí útoku stal patrně dvaadvacetiletý muž původem zřejmě z některé z balkánských zemí.

Podle policejní mluvčí Lucie Mihalíkové neznámý muž po předchozím konfliktu poškozeného fyzicky napadl a následně utekl. Televize Markíza uvedla, že útočník kopl svou oběť do hlavy. Policie vybídla svědky, aby se přihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy