Rekordy amerických voleb: V Kongresu usednou muslimky, potomci indiánů i 85letá žena

Zahraničí Zahraničí
7. 11. 2018 16:20
Úterní kongresové volby v USA změnily dosavadní rozložení politických sil ve Sněmovně reprezentantů. Přinesly ale také další zajímavé momenty. V Kongresu například nově usedne rekordní počet žen a své zástupkyně tam budou mít poprvé v historii i muslimky. Podívejte se, jaké další historické milníky kongresové volby přinesly.
Katie Porterová, demokratická kandidátka, která byla zvolena do Kongresu
Katie Porterová, demokratická kandidátka, která byla zvolena do Kongresu | Foto: Reuters

Rekordní počet žen

Velké vítězství obecně slaví v letošních amerických kongresových volbách ženy. Do parlamentu se jich dostal rekordní počet. Doposud nikdy nesedělo ve Sněmovně reprezentantů více než 84 žen, už teď je ale jasné, že se jich tam tentokrát dostalo minimálně 95

Kompletní výsledky sice ještě nejsou známy, televize CNN ale odhaduje, že by ve Sněmovně reprezentantů mohlo nakonec usednout ještě o jednu ženu více. Časopis Time tipuje konečný počet na 99 žen

Historicky první senátorku budou mít například v Arizoně. Hlasy sice ještě nejsou sečtené, o podporu voličů tu ale bojovala demokratka Kyrsten Sinemová a republikánka Martha McSallová. Nevada bude mít nově dvě senátorky, demokratka Jacky Rosenová tu zvítězila nad dosavadním republikánským senátorem Deanem Hellerem. 

Agentura Bloomberg připomíná, že po volbách bude také více guvernérek. Ženu do této pozice si nově zvolili v Michiganu, Jižní Dakotě, Novém Mexiku, Kansasu a Maine. 

Analýza CNN zároveň ukázala, že už primární volby, z nichž vzešli kandidáti do Sněmovny reprezentantů a Senátu, zaznamenaly rekordní počet ženských uchazeček - 256, a to především z Demokratické strany.

 

Právě se děje

Další zprávy