V daňových rájích ukrýval peníze i britský princ Charles. Hlavní aktéři Paradise Papers přehledně

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 8. 11. 2017 11:07
Ve více než 13 milionech dokumentů, které v neděli unikly na veřejnost pod názvem Paradise Papers, figurují i velmi známá jména. Královna Alžběta II., americký ministr obchodu Wilbur Ross, frontman irské kapely U2 Bono, ale také velké nadnárodní společnosti, jako je Apple nebo Nike. Ti všichni ukryli část svého bohatství na offshorových účtech v daňových rájích. Vyhýbají se tak placení vyšších daní v zemích, kde žijí nebo podnikají.
Foto: ČTK

Co jsou Paradise Papers

Paradise Papers je souhrnné označení pro 13,4 milionu tajných dokumentů, které unikly na veřejnost. V neděli o nich informovalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ).

Dokumenty ukazují, že vlivní a velmi bohatí lidé mají tajné účty v daňových rájích. Vyhýbají se tak placení daní ve svých domovských zemích.

Zdrojem uniklých dat jsou dvě offshorové společnosti - Appleby se sídlem na Bermudách a Estera v Singapuru.

Offshorové účty nejsou samy o sobě nelegální. Mohou ale být použity ke skrývání peněz před vládami, které by z nich chtěly vybrat daně.

Paradise Papers odhalují, jak hluboce jsou daňové ráje propojené se světem politiky, osobního bohatství i velkých korporací, jako je Apple, Nike či Uber.

Skoro sedm milionů záznamů spadá do období 1950 až 2016. Dokumenty obsahují například e-maily, smlouvy i bankovní záznamy týkající se 25 tisíc firem spojených s lidmi ve 180 zemích světa.

Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku je v Paradise Papers 12 060 dokumentů, které se týkají Česka. Není však možné přesně stanovit, kolik je v Paradise Papers Čechů, protože velká část českých podnikatelů, kteří offshorové služby využívají, má adresu trvalého pobytu v zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy