Smrtonosné bomby shodily vrtulníky a stíhačky. Chemické zbraně v Sýrii zabíjejí roky, umírají i děti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
9. 4. 2018 12:53
Údajný sobotní chemický útok v syrském městě Dúmá, při kterém zemřelo až 80 lidí, není prvním podobným incidentem. Od zahájení války v Sýrii v březnu 2011 se k použití chemických zbraní uchýlila jak vláda prezidenta Bašára Asada, tak povstalecké skupiny včetně teroristické organizace Islámský stát. Damašek i rebelové to ovšem odmítají. V červenci 2012 syrský režim poprvé přiznal, že vlastní chemické a biologické zbraně. K největšímu útoku, při němž Asadova armáda u Damašku použila chemické zbraně proti vlastním lidem, došlo v srpnu 2013. Zahynulo při něm až 1700 lidí.
Foto: ČTK

Dúmá, 7. dubna 2018

Syrské město Dúmá, které je pod kontrolou rebelů, se údajně stalo terčem chemického útoku vládních sil. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že útoky na Dúmu si vyžádaly životy 80 lidí a z nich polovina se udusila po zasažení chemikálií. Dalších až tisíc lidí je podle záchranářů zraněných.

Záchranáři z organizace Bílé přilby uvedli, že v domech a krytech se udusily celé rodiny. Podle ní je obětí víc než 40. Syrská státní média popřela, že by vládní vojska použila chemické zbraně, vinu syrské armády popřelo i spojenecké Rusko.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy