Přehledně: Kolik peněz a jaké služby nabízejí evropské země uprchlíkům žádajícím o azyl

Martin Novák Martin Novák
18. 9. 2015 15:00
Každá země Evropské unie má odlišný systém sociální podpory žadatelů o azyl a pak i těch, kteří azyl dostanou. Podívejte se na stručný přehled politiky některých států. Většina běženců chce zakotvit v Německu, další vyhledávanou destinací je Švédsko. Zdrojem informací v grafice jsou agentura Reuters a server Euractiv.
Syrští uprchlíci se chystají vyjít na pevninu v řeckém přístavu Pireus.
Syrští uprchlíci se chystají vyjít na pevninu v řeckém přístavu Pireus. | Foto: Reuters

Německo

Výzva k pomoci uprchlíkům ve Freilassingu.
Výzva k pomoci uprchlíkům ve Freilassingu. | Foto: Martin Novák

Ti, kteří jsou umístěni v přijímacích centrech a oficiálně podají žádost o azyl, mají nárok na základní ubytování, jídlo, oblečení a zdravotní péči zdarma.

Každý žadatel dostává na měsíc na další výdaje 143 eur. Příspěvek na dítě je 92 eur. Po třech měsících pobytu v Německu se tato částka může zvýšit až na 216 eur.

Udělení azylu je zároveň pracovním povolením.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy