Další země na mapě zezelenaly. Jaká omezení cestování platí v Turecku nebo Thajsku?

Helena Truchlá Denis Chripák Helena Truchlá, Denis Chripák
Aktualizováno 30. 6. 2020 16:04
Seznam států, do kterých mohou Češi cestovat bez omezení, se rozšiřuje. K většině evropských zemí přibyly Černá Hora a Srbsko. Mezi bezpečné země nově patří například Kanada, Thajsko nebo Japonsko. Co to znamená? A jakými pravidly je třeba se řídit v Evropě a některých dalších oblíbených destinacích?

Přehled zemí podle rizika nákazy onemocnění covid-19

(pro zobrazení dalších států oddalte mapu)

  • nízké riziko
  • střední riziko
  • vysoké riziko
  • fakticky vysoké riziko
  • Země s nízkým rizikem nákazy. Cestovat je do ní možné bez omezení a bez udání důvodu, tedy i na dovolenou. Češi ani občané těchto států nemusí po návratu do Česka předkládat negativní test na covid-19 nebo podstupovat karanténu. Cestující se ale musí řídit také pravidly platnými v cílové destinaci.
  • Země se středním rizikem, pro Čechy platí stejná pravidla jako u zelené kategorie, tedy návrat bez testu a karantény. Cizinci přijíždějící do Česka se budou muset nadále prokazovat negativním testem na covid-19 nebo nastoupit do 14denní karantény.
  • Při vstupu do Česka z těchto zemí platí povinnost prokázat se negativním testem na covid-19 nebo nastoupit do 14denní karantény.
  • České ministerstvo zahraničí doporučuje vycestovat do těchto zemí jen v nezbytných případech. Při návratu platí povinnost prokázat se negativním testem na covid-19 nebo nastoupit do 14denní karantény a také informovat krajskou hygienickou stanici.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov. Nikdo není zraněný

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov, který jel za ním. Strojvedoucí rychlíku ale stačil zareagovat a vlak zastavil. Událost se obešla bez zranění, nevznikla ani žádná hmotná škoda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy