Přehledně: Nové demonstrace na podporu novináře Kuciaka. Pozice slovenského premiéra Fica se otřásá

Simona Fendrychová Zahraničí Simona Fendrychová, Zahraničí
Aktualizováno 9. 3. 2018 18:03
Slovenskem otřásla nedávná úkladná vražda reportéra Jána Kuciaka i jeho partnerky. Lidé kvůli tomu v pátek už podruhé vyrazili do ulic. Ohrozí výbušná kauza doposud silného premiéra Fica? Kdo mohl novináře zabít a proč? Nabízíme přehledné odpovědi na klíčové otázky.
Na Slovensku vyšly do ulic měst protestovat desetitisíce lidí | Video: TV Markíza/TVnoviny.sk

Kde všude na Slovensku proběhly demonstrace na podporu neprodleného a poctivého vyšetření vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky?  

Tisíce lidí zaplnily v pátek odpoledne náměstí v centru Bratislavy na demonstraci proti vládě premiéra Roberta Fica a za nezávislé vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Ve slovenské metropoli šlo o největší demonstraci od protikomunistických mítinků v roce 1989. 

Poprvé uctili Slováci památku obou zavražděných už v pátek 2. března. Shromáždění v centru Bratislavy, na které přišlo podle organizátorů 20 tisíc lidí, se zúčastnil i prezident Andrej Kiska. Pietní akce se konaly i v desítkách dalších měst, stejně jako v zahraničí, včetně České republiky.

Jak vražda investigativního novináře ovlivnila slovenskou politiku?

Slovensko se po vraždě Jána Kuciaka ocitlo v politické krizi. Opoziční strany chtějí, aby z funkce odstoupil minimálně ministr vnitra Robert Kaliňák i policejní prezident Tibor Gašpar. Na premiéra Roberta Fica kvůli tomu tlačí i jeho koaliční partner, strana Most-Híd, která má příští týden oznámit, zda z vlády neodejde.

Prezident Andrej Kiska považuje za řešení nastalé krize předčasné volby nebo rozsáhlou obměnu vlády. To ale premiér Fico ostře odmítá. Slovenská opozice se mezitím pokouší získat podporu pro vyslovení nedůvěry současnému kabinetu.

Slovenský prezident, premiér i předseda parlamentu se na páteční schůzce neshodli na společné deklaraci, která měla pomoci vyřešit politickou krizi na Slovensku. Podle šéfa parlamentu Danka si ale přejí, aby "ve společnosti panoval klid a pokoj", a slíbili, že udělají všechno pro to, aby se události z posledních dnů politicky nezneužívaly. 

Co představuje pro premiéra Fica největší problém?

Podezření z napojení jemu blízkých lidí (stejně jako z okolí ministra vnitra Kaliňáka) na osoby spojované s podsvětím a kriminální činností. Investigativní články zavražděného novináře Jána Kuciaka i dalších slovenských médií na to opakovaně poukazovaly.  

Premiéra může ohrozit i nové obvinění z úst elitního slovenského prokurátora Vasiľa Špirka. Ten veřejně nařkl blízkého Ficova spolupracovníka, ministra vnitra Kaliňáka, že v minulosti vydal pokyn k jeho diskreditaci kvůli vyšetřování podezření v případu možného uplácení Kaliňáka a exministra financí a dopravy Jána Počiatka kvůli veřejné zakázce na slovenském ministerstvu vnitra.

Špirko novinářům řekl, že v této záležitosti podá na Kaliňáka a vedení policie trestní oznámení pro podezření ze sabotáže. Špirko je prokurátorem speciální prokuratury, která se na Slovensku zabývá kromě jiného nejzávažnější kriminalitou. Jako prokurátor kdysi sepsal trestní oznámení, které se týkalo možného uplácení Kaliňáka a Počiatka, již v minulosti založili společnou firmu.

Mají Robert Fico a Robert Kaliňák šanci ustát současnou situaci?

Na prosazení návrhu o hlasování o nedůvěře vládě nemají opoziční poslanci dostatek hlasů v parlamentu. Prezident Kiska ale zdůrazňuje potřebu reorganizovat vládu tak, aby znovu získala důvěru obyvatel.

"Nedovedu si představit, co by se muselo stát, aby si svou pozici udržel," řekl o Ficovi v rozhovoru pro DVTV Peter Bárdy, šéfredaktor Aktuality.sk, pro které pracoval Ján Kuciak.

Podle slovenského filozofa Miroslava Kusého se Robert Fico zoufale snaží odvést pozornost od vraždy novináře a udržet se i s Robertem Kaliňákem u moci. "Zdá se, že Kaliňák toho ví na Fica mnoho. A platí to i naopak. Kdyby Fico Kaliňáka pustil, vypustí džina, který pro něj může být nebezpečný," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Má slovenský premiér a jemu blízcí lidé spojitost s vraždou Jána Kuciaka?

"Nikdo si nemyslí, že Fico je v tom přímo angažovaný. Ale nepřímá souvislost je jasná," prohlásil také Miroslav Kusý.

V kauzách, o kterých Ján Kuciak psal, byli zapletení i vysoce postavení politici vládní strany Směr. Mária Trošková, jejíž obchodní partner údajně spolupracuje s italskou mafií, byla až donedávna hlavní poradkyní premiéra Roberta Fica. 

Její vazby Kuciak popsal ve své nedokončené reportáži, kterou zveřejnila všechna významná slovenská média.

Do kauzy s podnikatelem Mariánem Kočnerem, který loni na podzim mladému novináři vyhrožoval, se pak zapojil i slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák, taktéž ze strany Směr. Kontroverzního byznysmena se zastal. 

Kdo mohl Jána Kuciaka zavraždit?

Slovenská média v souvislosti s možným pachatelem nejčastěji skloňují italskou mafii ’Ndrangheta, jejíž aktivity na Slovensku investigativní novinář pomohl odkrýt. Jde o nejmocnější zločineckou organizaci současnosti, která na Slovensku mimo jiné čerpá peníze z evropských dotací.

Investigativní novinář žijící na Slovensku Tom Nicholson je přesvědčen, že právě mafie stojí za Kuciakovou vraždou. Italská kriminoložka a odbornice na kalábrijskou mafii v rozhovoru pro HN vysvětlila, že ’Ndrangheta nezabíjí, pokud to není nezbytně nutné.

S jinou teorií přišel slovenský publicista Radovan Bránik, podle nějž Kuciak doplatil na to, že se neopatrně dotkl masivní korupce na slovenském nejvyšším soudu. Bránik Aktuálně.cz sdělil, že je přesvědčen, že za vraždou novináře stojí takzvaná justiční mafie, tedy skupina lidí a firem, kteří prostřednictvím manipulovaných rozsudků vydělávají závratné sumy.

Nevylučuje ale zároveň, že tato slovenská stopa může být propojená s italskou, zejména v osobě kontroverzního podnikatele Diega Rody, o kterém Kuciak psal. Policejní prezident Gašpar novinářům tento týden řekl, že policie na základě informací tamní tajné služby SIS obvinila z blíže neupřesněných deliktů právě Diega Rodu i dva pracovníky daňových úřadů.  

Peter Bárdy, šéfredaktor serveru Aktuality.sk, pro který Ján Kuciak pracoval, ale opakovaně prohlásil, že on sám ani redakce žádné informace o korupci u Nejvyššího soudu nemají.

Zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová s Kuciakem pracovala na kauze italské mafie na Slovensku a deníku Aktuálně.cz řekla, že Ján byl velmi opatrný. Italští kolegové, se kterými spolupracovali, je podle jejích slov varovali před nebezpečnými lidmi, o kterých píší.

Jak daleko postoupila policie ve vyšetřování vraždy?

Minulý týden provedla slovenská policie razie na východě Slovenska, při kterých zadržela sedm lidí. Mezi nimi i Antonina Vadalu, o němž Ján Kuciak psal v souvislosti s bývalou poradkyní premiéra Roberta Fica Máriou Troškovou. Sedm zadržených Italů ale policie v sobotu propustila. Policejní prezident Tibor Gašpar minulý týden také prozradil, že policie prošetřuje stopu vedoucí k Nejvyššímu soudu. 

Podle něj se policie nemůže soustředit jen na jednu verzi vyšetřování. Nejpravděpodobnější je ale varianta, že čin souvisí s působením italských občanů na Slovensku, dodal.

Generální prokuratura nyní podle jejího šéfa řeší, zda zřídit mezinárodní vyšetřovací tým, jehož součástí by byla minimálně slovenská a italská strana. Pro vyšetření případu už vznikl speciální tým složený ze zástupců ministerstva vnitra, policie, Národní kriminální agentury (NAKA), Slovenské informační služby a generální prokuratury. 

Tibor Gašpar také prohlásil, že případ má přesah do Česka. Policejní ochranu dostala česká investigativní novinářka Pavla Holcová, která s Kuciakem na případu italské mafie spolupracovala.

Co zatím víme o okolnostech Kuciakovy smrti?

Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou zastřelili v jejich bytě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy pravděpodobně už ve čtvrtek 22. února. Těla ale policie našla až v neděli večer. Kuciaka usmrtila střela do hrudi, jeho snoubenku trefili do hlavy.

Ján Kuciak
Ján Kuciak | Foto: Archiv HNonline.sk

Podle slovenské policie je motivem vraždy práce Jána Kuciaka, tedy investigativní reportáže, na kterých pracoval. Případ policie vyšetřuje jako úkladnou vraždu.

Kdo byl Ján Kuciak?

Teprve sedmadvacetiletý zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Konštantína Filozofa (UKF). Už během studia začal spolupracovat s časopisem .týždeň a deníkem SME. Později byl zaměstnán ve slovenských Hospodárských novinách, nejdříve v analytickém oddělení, později v domácím zpravodajství. Poslední tři roky pracoval v investigativním týmu webového portálu Aktuality.sk. Byl vyhlášený jako expert na veřejné databáze a další otevřené zdroje.

Jakým tématům se Ján Kuciak věnoval?

V posledních letech popsal řadu podezřelých transakcí mezi vládními politiky a podsvětím. Zabýval se nastrčenými bílými koňmi i úniky peněz do daňových rájů, popisuje ve svém portrétu Kuciaka slovenský Denník N.

Věnoval se i velkým státním zakázkám v oblasti IT, konkrétně firmě Anext, která je spojovaná s exministrem politické strany Směr Jánem Počiatkem. Na přelomu let 2015 a 2016 Kuciak popsal, jak Anext vydělával na podezřele výhodných zakázkách pro ministerstvo školství, statistický úřad nebo slovenské dráhy.

Kolik novinářů na Slovensku a v Česku od roku 1989 zemřelo nebo bylo v bezprostředním ohrožení života?

Na Slovensku dosud není známý případ vraždy novináře. Deset let je ale nezvěstný investigativní reportér Pavol Rýpal, který se dlouhodobě věnoval tématům spojovaným s mafií.

V roce 2015 zase slovenská policie žádala veřejnost o pomoc při pátraní po redaktorovi ekonomického listu Hospodárske noviny Miroslavu Pejkovi.

Jediný případ z moderní české historie, kdy zemřel novinář kvůli své práci, je zřejmě vražda Václava Dvořáka z dubna 1992. Podle policie za ní stál podnikatel František Mrázek, o jehož aktivitách sbíral Dvořák informace. Ty dával i dalším novinářům, kteří je zveřejňovali v celostátních médiích.

Známá je i kauza kolem přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové. V létě 2002 policie odhalila plán na zavraždění Slonkové, za kterým stál bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. Důvodem chystaného činu byly údajně články, ve kterých Slonková poukazovala na Srbovy podezřelé praktiky na ministerstvu.

Video: Vražda novináře je děsivá, s Kuciakem jsme spolupracovali, měl velký přehled, říká Marek Wollner z ČT

Pokud se v demokratické zemi likvidují novináři, tak je potřeba ostře zareagovat, myslí si šéf reportážní publicistiky České televize Marek Wollner. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy