Agrese, kritizuje Putin spojenecký úder v Sýrii. Podle Babiše byl však nevyhnutelný

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 4. 2018 11:27
Svět reaguje na úder v Sýrii, který v noci na sobotu vedly Spojené státy, Velká Británie a Francie. Útok podpořila Severoatlantická aliance i Evropská unie. Vojenskou akci naopak tvrdě kritizují spojenci prezidenta Bašára Asada. Rusko jej označilo za agresi vůči suverénnímu státu, kritika přišla i z Íránu. K útoku se vyjádřili i čeští politici včetně premiéra Andreje Babiše, ministryně obrany nebo předsedů opozičních strach. Reakce na dění v Sýrii přinášíme v přehledné grafice.
Foto: Reuters

Syrská reakce

Sýrie spojenecký útok USA, Velké Británie a Francie odsoudila. Ministerstvo zahraničí v prohlášení upozornilo, že syrská armáda je odhodlána "obnovit bezpečnost a stabilitu ve všech koutech" země.

Západní útok podle ministerstva "neovlivní odhodlání syrské armády pokračovat v boji proti radikálům," stojí v prohlášení. "Tato agrese jen rozdmýchá napětí ve světě," varovala diplomacie Sýrie.

Syrské státní sdělovací prostředky označily útok za agresi a také za flagrantní porušení mezinárodního práva. Podle nich je ale zásah odsouzen k neúspěchu a také nezachrání teroristy působící v Sýrii.

Syrský prezident Bašár Asad řekl svému íránskému protějšku Hasanu Rúhánímu, že dnešní útok vedený USA jen zvýší odhodlání Sýrie "bojovat proti terorismu a rozdrtit ho na každé pídi země".

Rúhání v telefonickém rozhovoru, o němž informoval úřad syrského prezidenta, ujistil Asada, že Írán bude nadále stát po boku Sýrie.

Podle Asada přišel třístranný úder USA, Británie a Francie na syrská vojenská zařízení poté, co si Západ uvědomil, že ztratil kontrolu a hodnověrnost v konfliktu.

 

Právě se děje

Další zprávy