Tichá revoluce v Irsku: Papež po úspěšném referendu o potratech mlčí. Končí v zemi nadvláda církve?

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2018 10:31
V Irsku končí jeden z nejpřísnějších zákonů o potratech. Voliči jej zrušili v pátečním referendu, liberalizaci pravidel pro interrupce podpořilo 68 procent hlasujících. V silně katolické zemi legislativa dovolovala umělé přerušení těhotenství pouze v případě ohrožení života ženy. To se má ještě do konce letošního roku změnit. Podívejte se, jak interrupce upravuje legislativa v jiných státech.
Foto: Reuters

Irsko

Irové se vyslovili pro legalizaci potratů. V referendu 25. května dvě třetiny voličů odhlasovaly zrušení osmého dodatku ústavy z roku 1983, který zakazuje umělé přerušení těhotenství ve všech případech. Novela dodatku z roku 2013 zákon částečně změkčila, když umožnila interrupci v případě ohrožení života matky.

Referendum prakticky zrušilo přísnou potratovou legislativu: Lékaři k přerušení těhotenství nemohli přistoupit ani v případě trestných činů, jako je znásilnění nebo incest. Zákrok nebyl legální ani při vážném poškození plodu. 

Irský premiér Leo Varadkar hodlá na základě referenda do konce roku prosadit nový zákon. Podle něj budou moci ženy přerušit těhotenství do 12. týdne, v případech vážného ohrožení matky nebo dítěte i později.

"To, co dnes vidíme, je vyvrcholení tiché revoluce, která se odehrává v Irsku za posledních deset nebo 20 let," komentoval hlasování premiér Varadkar.

Dublinský arcibiskup Diarmuid Martin v neděli řekl, že "mnozí budou chápat výsledky pátečního referenda jako znamení, že katolická církev je dnes mnoha lidem v Irsku lhostejná a že hraje okrajovou roli při formování irské kultury".

Jasný výsledek referenda podle listu The Guardian znamená konec nadvlády katolické církve v Irsku. Tento nejnovější důkaz slábnoucí morální autority církve v zemi následuje po většinovém souhlasu se sňatky lidí stejného pohlaví v referendu před třemi lety. Úpadek církve je také následkem skandálů, které v posledních desetiletích otřásaly katolickou církví.

Papež František, hlava katolické církve, k výsledku hlasování zatím nevydal žádné prohlášení.

 

Právě se děje

Další zprávy