Lyžování v době pandemie. Které země zavřou sjezdovky a kam naopak můžete jet?

Na jaře si ze sjezdovek a barů přivezly nákazu koronavirem stovky lyžařů včetně těch z Česka. Alpské země tomu chtějí na začátku nové sezony zabránit. Itálie ohlásila svátky bez lyžování, do konce roku zůstanou sjezdovky zavřené i ve Francii. Německo chce zakázat lyžování plošně v celé EU, její lídři ale marně hledají shodu. Jak budou evropské sjezdovky v době pandemie vypadat?
Zermatt, Švýcarsko, hory
Zermatt, Švýcarsko, hory | Foto: Shutterstock

Švýcarsko láká turisty

Švýcarská vláda odmítá lyžařská střediska uzavřít. Ztráty, které by plošným zákazem utrpěl švýcarský cestovní ruch, by byly mnohem větší než v Německu. Zájem o pronájem švýcarských apartmánů na prosinec navíc roste.

Některá střediska, například Svatý Mořic, očekávají malý boom. Ta ostatní, kam přijíždí tisíce návštěvníků ze zahraničí, jako je třeba Zermatt, naopak vyhlížejí ztráty. Proto Švýcarsko plánuje na vánoční svátky zrušit povinnost karantény pro zahraniční návštěvníky z většiny evropských zemí.

Švýcarsko navíc není členem Evropské unie, i v případě plošného zákazu lyžování si chce jít vlastní cestou. Některé sjezdovky už se otevírají. Obavy z šíření koronaviru vláda nemá, zpřísnila se hygienická opatření. Lyžaři musí nosit roušky na lanovce i ve frontách, kde navíc musí dodržovat rozestupy. V některých kantonech úřady zrušily après-ski večírky a zavřely lyžařské školy.

 

Právě se děje

Další zprávy