Zemřeli v roce 2019: Svět se loučil s hrdinou Mossadu i přeživší Mengeleho pokusů

Zemřeli v roce 2019: Svět se loučil s hrdinou Mossadu i přeživší Mengeleho pokusů
Carmine Persico s americko-italskými kořeny zemřel 7. března ve věku 85 let, byl známý pod přezdívkami Had, Nesmrtelný nebo Junior. Na počátku 50. let ještě jako teenager vstoupil do jednoho z newyorských pouličních gangů a už roku 1972 stál v čele mafiánské rodiny Colombo, jedné z nejmocnějších zločineckých organizací v New Yorku. V druhé polovině 80. let ho soud odsoudil ke 139 letům vězení za podíl na více než dvaceti vraždách. Některé z nich sám spáchal, poprvé byl za vraždu zatčen v 17 letech. Jednou z jeho dalších obětí, kterou plánoval prostřednictvím svých konexí zavraždit, je současný právník Donalda Trumpa Rudy Giuliani, který byl žalobcem u jeho případu.
Rafi Ejtan, hrdina izraelských tajných služeb, zemřel 23. března ve věku 92 let. Ejtan byl v 60. letech členem operace tajné služby Mossad, jež měla za úkol unést jednoho z hlavních organizátorů holokaustu Adolfa Eichmanna, který se schovával v Argentině. Eichmann je označován za architekta holokaustu a po zdařilé akci byl v Izraeli odsouzen k trestu smrti oběšením za zločiny proti lidskosti. Ejtan hrál důležitou roli i v nalezení palestinských teroristů, kteří zavraždili izraelské sportovce na Olympiádě v Mnichově v roce 1972.
Michel Bacos se stal předlohou několika knih a filmů, zemřel 26. března ve svých 94 letech. Francouzský pilot získal nejvyšší francouzské státní vyznamenání, proslavil se tím, že odmítl opustit letadlo s ostatními nežidovskými pasažéry, které na cestě z Atén do Paříže unesla palestinská vojenská organizace. Teroristé změnili trasu letu do Ugandy, kde ještě šest dní poté pasažéry drželi. Výměnou za jejich propuštění žádali svobodu pro lidi vězněné kvůli terorismu. Téměř po týdnu byli pasažéři vysvobozeni izraelskými tajnými službami.
Bývalý peruánský prezident Alan García ukončil svůj život předčasně 17. dubna poté, co do jeho domu přišla s příkazem k zatčení místní policie. Devětašedesátiletý muž se střelil do hlavy a na následky zranění později zemřel. Zatykač souvisel s kauzou úplatkářství, kdy měla brazilská stavební firma Odebrecht uplácet výměnou za lukrativní stavební projekty všechny prezidenty Peru, kteří byli v úřadě od roku 2001. V loňském roce García kvůli vyšetřování žádal o politický azyl Uruguay, ta ho však odmítla.
Foto: ČTK/Reuters
Jana Václavíková Jana Václavíková
29. 12. 2019 19:07
Bývalý francouzský prezident Jaques Chirac, kosmonaut, který jako první člověk vstoupil do volného vesmíru, nebo vůdce teroristického organizace Islámský stát Abú Bakr Bagdádí. Podívejte se, kdo v uplynulém roce 2019 zemřel a čím se zapsal do dějin.
 

Právě se děje

Další zprávy