Sebevražedný útok na předvolebním shromáždění v Pákistánu má 140 obětí. Země zažívá šok

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 14. 7. 2018 15:52
Pákistán je po krvavém pumovém útoku v šoku a ve smutku.
V Pákistánu před volbami vybuchla bomba, nejméně 65 lidí zemřelo | Video: Associated Press

Kvéta - Nejméně 140 mrtvých a přes 200 zraněných si podle poslední bilance vyžádal páteční sebevražedný pumový útok, jehož terčem bylo předvolební shromáždění v provincii Balúčistán na jihozápadě Pákistánu. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AFP. 

K útoku, který je nejkrvavější za poslední rok, se přihlásil takzvaný Islámský stát, který ale neposkytl žádné podrobnosti ani důkazy svého tvrzení.

Jde už o druhý páteční útok spojený s volbami, které se mají konat 25. července. Ten samý den, v pátek dopoledne, zahynuli čtyři lidé při útoku na předvolební konvoj v severopákistánském městě Bannu.

Útok v Balúčistánu se stal ve městě Mastung, ležícím asi 40 kilometrů od provinční metropole Kvéty. Jedním z terčů útoku byl kandidát na poslance, který byl po výbuchu v kritickém stavu a v nemocnici svým zraněním podlehl.

Pákistán je po pátečním pumovém útoku v šoku a ve smutku. Tamní tisk v sobotu informoval o atentátu jako o "krveprolití" nebo "masakru".

Příbuzní obětí už začali pohřbívat své mrtvé, pietní ceremonie za ně se má odpoledne konat v provinčním hlavním městě Kvéta. To se zahalilo do smutku za mrtvé, v ulicích vlají transparenty popisující páteční tragédii a vyzývající k darování krve. Tyto výzvy nacházejí podle lékařů hlavní kvétské nemocnice velký ohlas obzvláště mezi univerzitními studenty.

Na dalších transparentech stojí "Zastavte zabíjení lidí, stop prolévání krve".

Napětí kvůli bývalému premiérovi

V Pákistánu v posledních dnech panuje zvýšené napětí. Tomu přispěl kromě blížících se voleb také fakt, že se do vlasti z Velké Británie vrátil v pátek bývalý premiér Naváz Šaríf spolu s dcerou Marjam. V Londýně pobýval od loňského roku, zatímco pákistánský soud ho v nepřítomnosti odsoudil za korupci k deseti letům vězení. Ihned po příletu byli Šaríf i jeho dcera zatčeni, aby si odpykali trest, informovala místní televizní stanice.

Očekává se, že Šaríf se odvolá a požádá o propuštění na kauci. Kolem Láhauru, kde přistálo letadlo s Šarífem, platí přísná bezpečností opatření kvůli tisícovým shromážděním, která pořádají jeho stoupenci.

Šaríf rezignoval na post premiéra loni v létě. Učinil tak poté, co nejvyšší soud rozhodl, že je nezpůsobilý vykonávat úřad kvůli obvinění z korupce. Případ souvisí s kauzou takzvaných Panamských dokumentů, které odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů.

Naváz Šaríf při cestě do Pákistánu, kde byl ihned po příletu zatčen.
Naváz Šaríf při cestě do Pákistánu, kde byl ihned po příletu zatčen. | Foto: Reuters

Letos v únoru nejvyšší soud rozhodl, že Šaríf má být zbaven funkce šéfa vládnoucí strany PML-N. Ještě v únoru byl do čela strany zvolen mladší bratr expremiéra Šabház Šaríf. V dubnu pak přibyl verdikt nejvyššího soudu, který Navázi Šarífovi doživotně zakázal vykonávat veřejné funkce.

Expremiér Šaríf sice s ohledem na dané skutečnosti v nadcházejících volbách kandidovat nemůže, zůstává ale v Pákistánu mimořádně populární. Jeho klan označuje soudní postup proti němu za "politický", sám Šaríf obviňuje mocnou pákistánskou armádu ze spiknutí proti sobě a z vměšování do politického života.

"Vím, že budu okamžitě převezen do vězení," prohlásil expremiér na videozáznamu zveřejněném v pátek před jeho výslechem. "Chci říci Pákistáncům, že jsem to udělal pro ně. Pochodujte se mnou, spojte své ruce s mými a změníme osud země," vyzval Šaríf krajany podle agentury AFP.

Video: Šlo mi o život, smrt byla v Mosulu všudypřítomná, v ulicích ležela těla bojovníků IS, říká Andert

Boj o Mosul byla největší městská bitva od druhé světové války, mrtvá těla vojáků IS v ulicích nikdo neuklízel, lidé se stále nemají kam vrátit | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy