Předstíral vlastní smrt. Maďaři zatkli mocného narkobarona, který "zemřel" na covid

Jana Václavíková Jana Václavíková
25. 6. 2022 15:53
Dva roky žil pod falešnou identitou v Evropě a nafingoval vlastní smrt. Maďarská a brazilská policie tento týden společnými silami v Budapešti dopadla drogového dealera, kterému se přezdívá brazilský Pablo Escobar.
Maďarská policie.
Maďarská policie. | Foto: Shutterstock.com

Dvaašedesátiletý Sergio Roberto de Carvalho, známý také jako Major Carvalho, začal obchodovat s drogami už za svého působení v brazilské armádě, kde měl hodnost majora. V roce 1997 ho policie zatkla za obchodování s kokainem a soud jej poslal na 15 let za mříže. Na svobodu se dostal dva roky před koncem trestu v roce 2010, píše server Vice News

Ve vězení se nenapravil. Naopak. Po propuštění dál pašoval drogy z Brazílie do Nizozemska, Belgie, Španělska a také do Portugalska. Mezi lety 2017 až 2021 měl do Evropy dopravit až 45 tun narkotik.  

"Sergio Roberto de Carvalho je považován za jednoho z největších žijících mezinárodních drogových překupníků," zhodnotila jeho vliv brazilská federální policie a vydala na něj zatykač. Narkobaron následně z Jižní Ameriky uprchl do Španělska, kde žil pod falešnou identitou. Vystupoval jako Paul Wouter z jihoamerického Surinamu. 

Místní policie s ním ale spojila 1700kilogramomou zásilku kokainu a v luxusním sídle jej bez znalosti jeho pravé identity zatkla. Obžaloba pro něj žádala třináctiletý trest, Carvalho se ale dostal ještě před začátkem procesu na svobodu na kauci. A vymyslel způsob, jak se vyšetřování vyhnout. Požádal místního lékaře, aby podepsal jeho úmrtní list. Paul Wouter měl podle certifikátu zemřít 29. srpna 2020 na koronavirus a následně měl být zpopelněn. 

Španělská policie poté, co nahrála jeho otisky prstů do mezinárodní databáze, ale přišla na to, kdo se skutečně pod tímto jménem skrýval, uvádí server Insight Crime zaměřený na organizovaný zločin v Jižní Americe. Policisté proto začali vyšetřovat Carvalhovy španělské majetky a rozplétat síť jeho kontaktů, dál ale věřili, že je po smrti.

Drogový boss mezitím uprchl přes Portugalsko na Ukrajinu nebo do Dubaje, kde se v jedné z nejluxusnějších čtvrtí nacházela operační centrála jeho byznysu, kde získal novou falešnou identitu. Jako Mexičan Guillermo Flores Díaz se přestěhoval do Maďarska do luxusního venkovského sídla.

Drogy přepravoval soukromými letadly

Od listopadu 2020 ale policejní složky začaly mít pochybnosti, jestli Carvalho skutečně zemřel. Kdosi muže podobného jemu vyfotografoval v Portugalsku, nalezena byla také dodávka se 14 miliony amerických dolarů (329 milionů korun). 

Od té doby policie zatkla třicet lidí napojených na brazilského narkobarona, mezi nimi i jeho pravou ruku Marcela Maghenzaniho, který se staral o provoz jeho obchodů. Úřady v souvislosti s Carvalhem zabavily také 37 letadel, 70 automobilů a miliony eur na obou stranách Atlantiku, píše Insight Crime.  

"Carvalho může být mozkem stojícím za rozšířenou mezikontinentální sítí drogových překupníků, která spojuje Bolívii, Brazílii, Paraguay, Španělsko a Dubaj," domnívá se server a dodává, že na dopravu drog po Evropě, Asii a Africe využíval soukromou portugalskou leteckou společnost Airjetsul, kterou si dříve koupil. 

Klec ale spadla tohle úterý v Maďarsku. Zatykač na něj vystavila Brazílie a také Interpol, který ho viní z obchodu s drogami, praní špinavých peněz, falšování dokumentů, vraždy a z organizovaného zločinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com
Další zprávy