Předražené automaty v sídle EK vařily jedovatou kávu

Dominik Jandl
4. 12. 2008 16:55
Nápoje z "milionových" automatů servírovaly v Bruselu koktejl z niklu a olova
Bruselské sídlo Evropské komise.
Bruselské sídlo Evropské komise. | Foto: Reuters

Brusel - Pokud některý z eurokomisařů dostane chuť na šálek kávy, bude si muset zajít do bufetu. Ani v jednom z dvaceti automatů rozmístěných po budově, kde komise sídlí, si totiž nějakou dobu espreso ani cappuccino nedá.

Jak ukázaly laboratorní testy, automaty rozmístěné v několika patrech budovy jim namísto kávy míchaly spíše niklovo-olovnatý koktejl.

U sedmnácti z celkem dvaceti automatů totiž testy prokázaly v kávě přítomnost niklu a olova vysoce překračující povolené zdravotní normy, jak online zpravodaji EUobserver potvrdil mluvčí komise Dennis Abbott.

Hrdinou je archivář

Celý incident vznikl poměrně nevinně. Archiváři Alexandru Justovi se nezdála chuť kávy z nově nainstalovaných automatů. Odebral proto vzorky a poslal je do laboratoře ve své rodné zemi - Rakousku.

Firma Cimbali je jedním z nejznámějších provozovatelů automatů na kávu
Firma Cimbali je jedním z nejznámějších provozovatelů automatů na kávu | Foto: Aktuálně.cz

Výsledky testů, které mu laboratoř zaslala, byly šokující: hodnota těžkých kovů v kávě výrazně překračovala povolené normy.

Obsah niklu překračoval v "jedovatém drinku" maximální povolené hodnoty zhruba sedmnáctitisíckrát, olovo pak překračovalo normu škodlivosti o šestnáct procent.

Výsledky testů rakouské laboratoře potvrdily další zkoušky v jiných zařízeních. Automaty proto zaměstnanci odpojili a sídlem komise se rychle rozšířilo varování, jaké zdravotní problémy můžou uvedené látky způsobit.

"Příliš vysoká hladina niklu v organismu může způsobit vážné kožní a případně i zažívací obtíže. Vyloučení tohoto kovu z těla trvá 7 až 40 dní v závislosti na pozřeném množství a době jeho užívání," informovalo zaměstnance kolující upozornění.

"Relativně malé překročení" povolené hranice olova "může mít neblahé následky různého druhu, které dokáže určit až speciální analýza," varovala zpráva.

Automaty za 2,5 milionu korun

Automaty do Berlaymontu, jak se sídlu Evropské komise říká, instalovala poměrně nedávno italská firma Cimbali, která se na nápojové automaty specializuje.

Staré automaty byly podle eurokomisaře pro průmysl Güntera Verheugena
Staré automaty byly podle eurokomisaře pro průmysl Güntera Verheugena | Foto: Reuters

Evropská komise za ně zaplatila mezi stem a stodvaceti tisíc eur, v přepočtu na české koruny tedy od 2,5 do 3,1 milionu korun.

Cena jednoho přístroje se pohybuje mezi pěti a šesti tisíci eur.

Podle Dennise Abbotta je otázka, zda bude komise chtít uvedenou částku od firmy vrátit, "předčasná".

Eurokomisař pro oblast průmyslu Günter Verheugen pak německému online deníku Der Spiegel sdělil, že "se zhrozil", když se dozvěděl, kolik automaty stály. Poté dodal, že chce zjistit, kdo zakázku uzavřel.

Podle něj je celá záležitost podezřelá. "Malé a jednoduché automaty, které byly v budově předtím, zvládaly svou práci perfektně," řekl Verheugen.

 

Právě se děje

před 7 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy