Předražené automaty v sídle EK vařily jedovatou kávu

Dominik Jandl
4. 12. 2008 16:55
Nápoje z "milionových" automatů servírovaly v Bruselu koktejl z niklu a olova
Bruselské sídlo Evropské komise.
Bruselské sídlo Evropské komise. | Foto: Reuters

Brusel - Pokud některý z eurokomisařů dostane chuť na šálek kávy, bude si muset zajít do bufetu. Ani v jednom z dvaceti automatů rozmístěných po budově, kde komise sídlí, si totiž nějakou dobu espreso ani cappuccino nedá.

Jak ukázaly laboratorní testy, automaty rozmístěné v několika patrech budovy jim namísto kávy míchaly spíše niklovo-olovnatý koktejl.

U sedmnácti z celkem dvaceti automatů totiž testy prokázaly v kávě přítomnost niklu a olova vysoce překračující povolené zdravotní normy, jak online zpravodaji EUobserver potvrdil mluvčí komise Dennis Abbott.

Hrdinou je archivář

Celý incident vznikl poměrně nevinně. Archiváři Alexandru Justovi se nezdála chuť kávy z nově nainstalovaných automatů. Odebral proto vzorky a poslal je do laboratoře ve své rodné zemi - Rakousku.

Firma Cimbali je jedním z nejznámějších provozovatelů automatů na kávu
Firma Cimbali je jedním z nejznámějších provozovatelů automatů na kávu | Foto: Aktuálně.cz

Výsledky testů, které mu laboratoř zaslala, byly šokující: hodnota těžkých kovů v kávě výrazně překračovala povolené normy.

Obsah niklu překračoval v "jedovatém drinku" maximální povolené hodnoty zhruba sedmnáctitisíckrát, olovo pak překračovalo normu škodlivosti o šestnáct procent.

Výsledky testů rakouské laboratoře potvrdily další zkoušky v jiných zařízeních. Automaty proto zaměstnanci odpojili a sídlem komise se rychle rozšířilo varování, jaké zdravotní problémy můžou uvedené látky způsobit.

"Příliš vysoká hladina niklu v organismu může způsobit vážné kožní a případně i zažívací obtíže. Vyloučení tohoto kovu z těla trvá 7 až 40 dní v závislosti na pozřeném množství a době jeho užívání," informovalo zaměstnance kolující upozornění.

"Relativně malé překročení" povolené hranice olova "může mít neblahé následky různého druhu, které dokáže určit až speciální analýza," varovala zpráva.

Automaty za 2,5 milionu korun

Automaty do Berlaymontu, jak se sídlu Evropské komise říká, instalovala poměrně nedávno italská firma Cimbali, která se na nápojové automaty specializuje.

Staré automaty byly podle eurokomisaře pro průmysl Güntera Verheugena
Staré automaty byly podle eurokomisaře pro průmysl Güntera Verheugena | Foto: Reuters

Evropská komise za ně zaplatila mezi stem a stodvaceti tisíc eur, v přepočtu na české koruny tedy od 2,5 do 3,1 milionu korun.

Cena jednoho přístroje se pohybuje mezi pěti a šesti tisíci eur.

Podle Dennise Abbotta je otázka, zda bude komise chtít uvedenou částku od firmy vrátit, "předčasná".

Eurokomisař pro oblast průmyslu Günter Verheugen pak německému online deníku Der Spiegel sdělil, že "se zhrozil", když se dozvěděl, kolik automaty stály. Poté dodal, že chce zjistit, kdo zakázku uzavřel.

Podle něj je celá záležitost podezřelá. "Malé a jednoduché automaty, které byly v budově předtím, zvládaly svou práci perfektně," řekl Verheugen.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud v úterý potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy