Předpovědi apokalypsy sílí. Bůh je na Zemi, 2012 blízko

Martin Novák Martin Novák
29. 5. 2011 19:26
Islandská sopka se probudila ve chvíli, na kterou americký pastor předpovídal apokalypsu
Erupce sopky Grímsvötn.
Erupce sopky Grímsvötn. | Foto: Reuters

Praha - Předpovídat zánik lidské civilizace na konkrétní datum je vždy riziko. Americký pastor Harold Camping ho podstoupil a rozšířil řady vizionářů, kteří se netrefili.

Devětaosmdesátiletý Kaliforňan předpověděl konec světa na 21. květen na osmnáctou hodinu východoamerického času.

Na Times Square v centru New Yorku byl nachystaný s plakáty a výzvami přesně na tuto dobu jeden z jeho příznivců. Připravený, že "to" přijde každým okamžikem. Nakonec zmatený odešel domů.

Islandský server visir.is později přišel s informací, že sopka Grímsvötn, která zpočátku hrozila zastavením letecké dopravy nad Evropou podobně jako loni její kolegyně, se probudila k životu přesně v sobotu v osmnáct hodin východoamerického času.

Tedy v okamžiku, na který Camping předpověděl konec světa, nebo přesněji začátek konce světa. Ten se podle něho odehraje formou několika silných zemětřesení po celé planetě.

Grímsvötn rychle zeslábla, takže naděje vzaly za své. Někteří Campingovi stoupenci jsou teď ve složité situaci, protože prodali své majetky a dali výpovědi v zaměstnání.

Série katastrof v posledních letech podle očekávání probouzí představivost apokalyptických scenáristů. Nejen těch filmových, ale i kazatelů a vykladačů bible, jako je Camping.

Tsunami v jihovýchodní Asii na konci roku 2004, ničivá tornáda ve Spojených státech, zemětřesení na Haiti, požáry v Rusku, silné otřesy a tsunami v Japonsku spojené s jadernou havárií.

Kdo chce, znamení blížícího se konce světa si v tom najde. Camping po 21. květnu oznámil, že bůh tento den sestoupil na Zemi v duchovní rovině.

Datum konce, kdy svět zanikne v žáru a otřesech a "vše se roztaví", stanovil na 21. říjen.

Příští rok 2012 bude nepochybně ve znamení údajného mayského proroctví o velké katastrofě a změně, i když Mayové sami říkají, že taková interpretace je nesmyslná a zkreslená.

Římskokatolická církev zase čelí obviňování hledačů senzací, že zamlčela část proroctví z portugalské Fátimy v roce 1917.

Tři děti tehdy měly několikrát zjevení, při kterém k nim promlouvala Panna Marie. Sdělila jim tři proroctví. Měla se týkat i konce křesťanství a světa. Podle Vatikánu ale žádné proroctví s takovým obsahem neexistuje.

Pátrání po obětech tsunami v Japonsku.
Pátrání po obětech tsunami v Japonsku. | Foto: Reuters

K vizím zániku světa okolí zůstane asi shovívavé a netečné, pokud je nedoprovodí násilí. Což se už několik let nestalo, i když případy z minulosti zanechávají mrazivé vzpomínky.

V roce 1993 uhořelo na farmě v Texasu třiasedmdesát členů sekty davidiánů, kterým jejich vůdce Vernon Howell alias David Koresh sliboval přežití nadcházející apokalypsy.

K největšímu masakru a sebezničení, souvisejícími s předpovídaným koncem světa, sáhli obyvatelé takzvaného Chrámu lidu vedení kazatelem Jamesem Jonesem.

Očekávali druhý příchod Krista a apokalypsu a uchýlili se do odlehlé oblasti v jihoamerickém státě Guayana, kde 18. listopadu 1978 spáchali hromadnou sebevraždu. Zemřelo 913 lidí.

Camping naštěstí na letošní 21. říjen zřejmě nic takového neplánuje.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy