Předpovědi apokalypsy sílí. Bůh je na Zemi, 2012 blízko

Martin Novák Martin Novák
29. 5. 2011 19:26
Islandská sopka se probudila ve chvíli, na kterou americký pastor předpovídal apokalypsu
Erupce sopky Grímsvötn.
Erupce sopky Grímsvötn. | Foto: Reuters

Praha - Předpovídat zánik lidské civilizace na konkrétní datum je vždy riziko. Americký pastor Harold Camping ho podstoupil a rozšířil řady vizionářů, kteří se netrefili.

Devětaosmdesátiletý Kaliforňan předpověděl konec světa na 21. květen na osmnáctou hodinu východoamerického času.

Na Times Square v centru New Yorku byl nachystaný s plakáty a výzvami přesně na tuto dobu jeden z jeho příznivců. Připravený, že "to" přijde každým okamžikem. Nakonec zmatený odešel domů.

Islandský server visir.is později přišel s informací, že sopka Grímsvötn, která zpočátku hrozila zastavením letecké dopravy nad Evropou podobně jako loni její kolegyně, se probudila k životu přesně v sobotu v osmnáct hodin východoamerického času.

Tedy v okamžiku, na který Camping předpověděl konec světa, nebo přesněji začátek konce světa. Ten se podle něho odehraje formou několika silných zemětřesení po celé planetě.

Grímsvötn rychle zeslábla, takže naděje vzaly za své. Někteří Campingovi stoupenci jsou teď ve složité situaci, protože prodali své majetky a dali výpovědi v zaměstnání.

Série katastrof v posledních letech podle očekávání probouzí představivost apokalyptických scenáristů. Nejen těch filmových, ale i kazatelů a vykladačů bible, jako je Camping.

Tsunami v jihovýchodní Asii na konci roku 2004, ničivá tornáda ve Spojených státech, zemětřesení na Haiti, požáry v Rusku, silné otřesy a tsunami v Japonsku spojené s jadernou havárií.

Kdo chce, znamení blížícího se konce světa si v tom najde. Camping po 21. květnu oznámil, že bůh tento den sestoupil na Zemi v duchovní rovině.

Datum konce, kdy svět zanikne v žáru a otřesech a "vše se roztaví", stanovil na 21. říjen.

Příští rok 2012 bude nepochybně ve znamení údajného mayského proroctví o velké katastrofě a změně, i když Mayové sami říkají, že taková interpretace je nesmyslná a zkreslená.

Římskokatolická církev zase čelí obviňování hledačů senzací, že zamlčela část proroctví z portugalské Fátimy v roce 1917.

Tři děti tehdy měly několikrát zjevení, při kterém k nim promlouvala Panna Marie. Sdělila jim tři proroctví. Měla se týkat i konce křesťanství a světa. Podle Vatikánu ale žádné proroctví s takovým obsahem neexistuje.

Pátrání po obětech tsunami v Japonsku.
Pátrání po obětech tsunami v Japonsku. | Foto: Reuters

K vizím zániku světa okolí zůstane asi shovívavé a netečné, pokud je nedoprovodí násilí. Což se už několik let nestalo, i když případy z minulosti zanechávají mrazivé vzpomínky.

V roce 1993 uhořelo na farmě v Texasu třiasedmdesát členů sekty davidiánů, kterým jejich vůdce Vernon Howell alias David Koresh sliboval přežití nadcházející apokalypsy.

K největšímu masakru a sebezničení, souvisejícími s předpovídaným koncem světa, sáhli obyvatelé takzvaného Chrámu lidu vedení kazatelem Jamesem Jonesem.

Očekávali druhý příchod Krista a apokalypsu a uchýlili se do odlehlé oblasti v jihoamerickém státě Guayana, kde 18. listopadu 1978 spáchali hromadnou sebevraždu. Zemřelo 913 lidí.

Camping naštěstí na letošní 21. říjen zřejmě nic takového neplánuje.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy