Mimořádná zpráva

Přední libyjský disident zemřel, jeho bratr viní režim

Pavel Vondra
21. 5. 2009 15:26
Fathí Eljahmi strávil ve vězení za kritiku Kaddáfího režimu řadu let

Washington - Fathí Eljahmi, který za kritiku libyjského režimu Muammara Kaddáfího skončil ve vězění, dnes zemřel v Jordánsku, kam byl kvůli zdravotním komplikacím tento měsíc převezen.

Oznámil to jeho mladší bratr Mohamed, který trvale žije ve Spojených státech a který ze smrti svého sourozence viní právě libyjské úřady.

"Libyjci mají Fathího krev na svých rukou. Vyzývám k nezávislé a zevrubné soudní pitvě," cituje jeho slova agentura Reuters.

Obavy o život svého bratra vyjadřoval Mohamed Eljahmi už během předloňské návštěvy Prahy, kdy také poskytl rozhovor Aktuálně.cz.

Fathího bratr Mohamed při rozhovoru pro Aktuálně.cz
Fathího bratr Mohamed při rozhovoru pro Aktuálně.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Eljahmimu, který bojuje za demokratizaci své vlasti už od 70. let a strávil za mřížemi řadu let, se nedávno ve vězení přitížilo.

Do nemocnice v Ammánu byl 5. května přivezen v kómatu, z něhož už se neprobral.

Za Eljahmiho propuštění ze samotky se během loňské historické návštěvy Tripolisu přimlouvala i tehdejší americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, setkala se však s odmítnutím.

Libyjské úřady Eljahmiho obviňovaly z podvratné činnosti, urážky hlavy státu i z kontaktování amerického diplomata. Za všechna tato obvinění mu hrozil trest smrti.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy