Přední libyjský disident zemřel, jeho bratr viní režim

Pavel Vondra
21. 5. 2009 15:26
Fathí Eljahmi strávil ve vězení za kritiku Kaddáfího režimu řadu let

Washington - Fathí Eljahmi, který za kritiku libyjského režimu Muammara Kaddáfího skončil ve vězění, dnes zemřel v Jordánsku, kam byl kvůli zdravotním komplikacím tento měsíc převezen.

Oznámil to jeho mladší bratr Mohamed, který trvale žije ve Spojených státech a který ze smrti svého sourozence viní právě libyjské úřady.

"Libyjci mají Fathího krev na svých rukou. Vyzývám k nezávislé a zevrubné soudní pitvě," cituje jeho slova agentura Reuters.

Obavy o život svého bratra vyjadřoval Mohamed Eljahmi už během předloňské návštěvy Prahy, kdy také poskytl rozhovor Aktuálně.cz.

Fathího bratr Mohamed při rozhovoru pro Aktuálně.cz
Fathího bratr Mohamed při rozhovoru pro Aktuálně.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Eljahmimu, který bojuje za demokratizaci své vlasti už od 70. let a strávil za mřížemi řadu let, se nedávno ve vězení přitížilo.

Do nemocnice v Ammánu byl 5. května přivezen v kómatu, z něhož už se neprobral.

Za Eljahmiho propuštění ze samotky se během loňské historické návštěvy Tripolisu přimlouvala i tehdejší americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, setkala se však s odmítnutím.

Libyjské úřady Eljahmiho obviňovaly z podvratné činnosti, urážky hlavy státu i z kontaktování amerického diplomata. Za všechna tato obvinění mu hrozil trest smrti.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy