Přední libyjský disident zemřel, jeho bratr viní režim

Pavel Vondra
21. 5. 2009 15:26
Fathí Eljahmi strávil ve vězení za kritiku Kaddáfího režimu řadu let

Washington - Fathí Eljahmi, který za kritiku libyjského režimu Muammara Kaddáfího skončil ve vězění, dnes zemřel v Jordánsku, kam byl kvůli zdravotním komplikacím tento měsíc převezen.

Oznámil to jeho mladší bratr Mohamed, který trvale žije ve Spojených státech a který ze smrti svého sourozence viní právě libyjské úřady.

"Libyjci mají Fathího krev na svých rukou. Vyzývám k nezávislé a zevrubné soudní pitvě," cituje jeho slova agentura Reuters.

Obavy o život svého bratra vyjadřoval Mohamed Eljahmi už během předloňské návštěvy Prahy, kdy také poskytl rozhovor Aktuálně.cz.

Fathího bratr Mohamed při rozhovoru pro Aktuálně.cz
Fathího bratr Mohamed při rozhovoru pro Aktuálně.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Eljahmimu, který bojuje za demokratizaci své vlasti už od 70. let a strávil za mřížemi řadu let, se nedávno ve vězení přitížilo.

Do nemocnice v Ammánu byl 5. května přivezen v kómatu, z něhož už se neprobral.

Za Eljahmiho propuštění ze samotky se během loňské historické návštěvy Tripolisu přimlouvala i tehdejší americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, setkala se však s odmítnutím.

Libyjské úřady Eljahmiho obviňovaly z podvratné činnosti, urážky hlavy státu i z kontaktování amerického diplomata. Za všechna tato obvinění mu hrozil trest smrti.

 

 

Právě se děje

Další zprávy