Přední libyjský disident zemřel, jeho bratr viní režim

Pavel Vondra
21. 5. 2009 15:26
Fathí Eljahmi strávil ve vězení za kritiku Kaddáfího režimu řadu let

Washington - Fathí Eljahmi, který za kritiku libyjského režimu Muammara Kaddáfího skončil ve vězění, dnes zemřel v Jordánsku, kam byl kvůli zdravotním komplikacím tento měsíc převezen.

Oznámil to jeho mladší bratr Mohamed, který trvale žije ve Spojených státech a který ze smrti svého sourozence viní právě libyjské úřady.

"Libyjci mají Fathího krev na svých rukou. Vyzývám k nezávislé a zevrubné soudní pitvě," cituje jeho slova agentura Reuters.

Obavy o život svého bratra vyjadřoval Mohamed Eljahmi už během předloňské návštěvy Prahy, kdy také poskytl rozhovor Aktuálně.cz.

Fathího bratr Mohamed při rozhovoru pro Aktuálně.cz
Fathího bratr Mohamed při rozhovoru pro Aktuálně.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Eljahmimu, který bojuje za demokratizaci své vlasti už od 70. let a strávil za mřížemi řadu let, se nedávno ve vězení přitížilo.

Do nemocnice v Ammánu byl 5. května přivezen v kómatu, z něhož už se neprobral.

Za Eljahmiho propuštění ze samotky se během loňské historické návštěvy Tripolisu přimlouvala i tehdejší americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, setkala se však s odmítnutím.

Libyjské úřady Eljahmiho obviňovaly z podvratné činnosti, urážky hlavy státu i z kontaktování amerického diplomata. Za všechna tato obvinění mu hrozil trest smrti.

 

 

Právě se děje

před 54 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy