Předák Pegidy přirovnával uprchlíky k "dotěrnému hmyzu". Za podněcování nenávisti zaplatí pokutu

ČTK ČTK
3. 5. 2016 18:25
Předák Pegidy Lutz Bachmann musí zaplatit pokutu 9600 eur (asi 260 tisíc korun) za podněcování nenávisti vůči uprchlíkům. Rozsudek drážďanského soudu není pravomocný. Bachmann se dopustil podněcování nenávisti v září 2014 svými komentáři na facebooku, kde označil uprchlíky za "dotěrný hmyz", "odpad" a "špinavou pakáž". Očekávalo se, že soud pošle Bachmanna do vězení, protože v minulosti už dostal podmíněný trest. Soud se však přiklonil k pokutě, kromě toho musí předák Pegidy zaplatit náklady řízení.
Lutz Bachmann
Lutz Bachmann | Foto: Reuters

Berlín - Předák protiimigračního hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) Lutz Bachmann musí zaplatit pokutu 9600 eur (260 tisíc Kč) za podněcování nenávisti vůči uprchlíkům.

Rozhodl o tom soud v Drážďanech. Státní zastupitelství požadovalo pro Bachmanna sedm měsíců vězení, obhajoba usilovala o jeho osvobození. Rozsudek není pravomocný.

Bachmann se dopustil podněcování nenávisti v září 2014 svými komentáři na facebooku, kde označil uprchlíky za "dotěrný hmyz", "odpad" a "špinavou pakáž". Němečtí právní odborníci očekávali, že pokud bude shledán vinným, soud ho pošle do vězení, protože v minulosti už dostal podmíněný trest. Soud se však dnes přiklonil k pokutě, kromě toho musí předák Pegidy zaplatit náklady řízení.

Bachmannova obhájkyně usilovala o osvobození svého klienta. Snažila se zpochybnit, že se Bachmannovy výroky mohly na facebooku dostat k široké veřejnosti. Zároveň tvrdila, že nelze prokázat, že urážlivá slova napsal na svůj profil přímo její klient. Takové stanovisko ale odmítli znalci a nepřiklonil se k němu ani soud.

Bachmann zveřejňoval kontroverzní příspěvky na facebooku opakovaně. Loni v lednu se na sociální síti objevila fotografie, na níž měl malý knírek pod nosem a byl nalíčen jako nacistický vůdce Adolf Hitler. Kvůli tomuto incidentu musel nakrátko vedení Pegidy opustit, po měsíci se ale do něj vrátil.

Proces s Bachmannem provázel velký zájem veřejnosti. Při prvním jednacím dnu před dvěma týdny byla soudní síň zcela naplněná a asi 50 zájemců se do ní nedostalo. Ve středu se před soudní síní shromáždily tři desítky příznivců Pegidy, kteří přišli vyjádřit Bachmannovi podporu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy