reklama
 
 

Britské tajné služby šetří podivnou aktivitu na ruské ambasádě před otravou Skripala

4. 3. 2019 11:54
Britské tajné služby vyšetřují "nezvyklou" aktivitu, kterou loni v březnu zaznamenaly v budově ruského velvyslanectví v Londýně před útokem na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji. S odvoláním na své zdroje o tom napsal britský list The Guardian. Skripalovi byli loni na jihu Anglie otráveni nervově paralytickou látkou novičok. Londýn připisuje odpovědnost za útok ruské vojenské rozvědce, Moskva to však odmítá.

Britské zpravodajské služby MI6, MI5 a GCHQ vyšetřují "horečné příchody a odchody" do budovy ruské ambasády v londýnské čtvrti Kensington, které tajné služby zaznamenaly několik dní před a poté, co byli Skripalovi 4. března nalezeni v bezvědomí na lavičce v centru britského města Salisbury. Vyšetřovatelé označili pohyb na velvyslanectví za bezprecedentní.

Otrava Skripalových vedla k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou. Británie v reakci na incident vypověděla ze země 23 ruských diplomatů. K vyhošťování ruských diplomatů se následně přidaly další tři desítky zemí včetně USA a ČR. Moskva reagovala zrcadlově.

Skripalovi útok přežili, informace o jejich zdravotním stavu a kontaktech s okolním světem jsou ale kusé. V britském tisku se v minulých dnech objevily nepotvrzené informace o tom, že Skripalův zdravotní stav se zhoršil a bývalý rozvědčík je v pravidelné péči lékařů. Julija je podle tisku v pořádku.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v rozhovoru s listem Komsomolskaja pravda označila první výročí od útoku na Skripalovy za tragikomické. "Pořád nevíme, co se se Skripalovými stalo. Jednou nebo dvakrát jsme viděli Juliji Skripalovou vystoupit před kamerou… Samotného Skripala nikdo neviděl," prohlásila mluvčí. Kritizovala mimo jiné i nedostatek podrobností o události ze strany britských úřadů.

Video: Je to šmejd, ohodnotil Sergeje Skripala Vladimir Putin 

Je to šmejd, ohodnotil Putin otráveného dvojitého agenta Skripala. | Video: Reuters |  00:49

autor: ČTK | 4. 3. 2019 11:54

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama