reklama
 
 

Před soudem v Londonderry vybuchlo auto, policie zadržela čtyři podezřelé

Aktualizováno 21. 1. 2019 0:03
Severoirská policie oznámila, že zadržela čtyři podezřelé v souvislosti se sobotním výbuchem auta před soudem v Londonderry. Vyšetřování se nyní podle agentury Reuters zaměří na to, zda je za útok zodpovědná nacionalistická organizace Nová IRA, usilující o sjednocení Irského ostrova.

Nová IRA je jednou z malého počtu militantních skupin, které se postavily proti mírové dohodě z roku 1998, ukončující tři desetiletí násilí v Severním Irsku.

Mark Hamilton z místní policie uvedl, že v bombovém útoku nespatřuje eskalaci schopností militantních organizací, ale pokračování hrozby, která je už deset let stanovena úřady na stupeň "silný".

V Londonderry v sobotu večer před budovou soudu explodovalo auto, údajně kradené. Nikdo při incidentu nebyl zraněn. Podle policie mohlo jít o nastraženou bombu.

Tři desetiletí sektářského násilí v Severním Irsku mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány, které si vyžádalo přes 3600 obětí, ukončila v roce 1998 mírová dohoda mezi oběma znesvářenými stranami. Násilné střety mezi menšími skupinami sice byly od té doby zaznamenány, ale jen zřídka. Bombové útoky jsou tu nicméně neobvyklé.

autor: ČTK | 20. 1. 2019 6:39

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama