Před propastí. Sucho a válka na Ukrajině vracejí Somálsko do dob nejhoršího hladomoru

Martin Novák Martin Novák
13. 6. 2022 6:03
Poslední čtyři roky skoro bez deště a válka na Ukrajině dostaly africké Somálsko do kritické situace. Země má kritický nedostatek potravin a hrozí jí největší humanitární krize za posledních třicet až čtyřicet let.
Somálec s uhynulými zvířaty na severu země.
Somálec s uhynulými zvířaty na severu země. | Foto: Reuters

V osmdesátých letech minulého století oblast Afrického rohu zasálo katastrofální sucho, Somálsko se následně propadlo do ničivé občanské války, která už tak jednu z nejchudších zemí světa ekonomicky zdevastovala.

Chatrný a velmi chudý stát nyní ohrožuje zastavení vývozu obilí z Ukrajiny, což se výrazně projevuje právě na severovýchodě Afriky. Od Egypta přes Súdán, Etiopii a Somálsko. Export blokuje Rusko, které obsadilo většinu ukrajinských přístavu na březích Černého a Azovského moře. 

Agentura AP v reportáži popsala tragický osud Somálky Owlijo Hasan Saladové, která letos přišla o čtyři děti. Zemřely na podvýživu. Žena šla pěšky devadesát kilometrů ze své vesnice v centrálním Somálsku do metropole Mogadiša, aby se pokusila zachránit své poslední dítě, tříletého Aliho Osmana.

Humanitární organizace Oxfam a Save the Children zveřejnily na konci května zprávu, podle níž v Somálsku, Etiopii a Keni umírá hlady každých 48 vteřin jeden člověk. Počet lidí, kterým hrozí smrt na podvýživu, odhadly na 181 milionů.

Pořád jen písečné bouře

Mnoho obyvatel východu Afriky přišlo o dobytek a tím pádem i o možnost obživy. V posledních třech letech se v důsledku pandemie koronaviru snížila i humanitární pomoc směřovaná do regionu z bohatých zemí.

Tisíce farmářů a pastevců se tak uchýlily do provizorních táborů. "Nikdy jsme nic takového nezažili. Pořád vidíme jen prašné a písečné bouře. Zasypou nás tady jako na hřbitově," podotkl pro agenturu Reuters Somálec Mohamed Adím.

"Pokud se svět soustředí jen na válku na Ukrajině, v zemích Afrického rohu nastane exploze dětské úmrtnosti," uvedl ve svém prohlášení Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF). V důsledku blokování vývozu ukrajinského obilí a nárůstu cen pšenice hrozí podle OSN hlad také v Mali, Nigeru, Čadu a Burkině Faso.

O kritické situaci jednal tento týden v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem předseda Africké unie a senegalský prezident Macky Sall. "Přijel jsem za vámi, abych vás upozornil, že naše země, přestože jsou daleko od válečného dramatu, jsou oběťmi ekonomické krize," řekl šéfovi Kremlu.

Roje kobylek

V Somálsku a Keni dlouhodobě zhoršují potravinovou situaci také nájezdy kobylek. Jejich hejna, které tvoří miliardy kusů hmyzu, za sebou zanechávají zpustošená pole a pastviny. Před dvěma lety jejich největší roj měřil na délku šedesát a na šířku čtyřicet kilometrů. Pesticidové postřiky pomáhají katastrofu zmírnit, ale ne zcela odvrátit.

Letos uplyne třicet let od chvíle, kdy Rada bezpečnosti OSN schválila mezinárodní vojenskou operaci v Somálsku s cílem zabránit hladomoru a ukončit občanskou válku. Akce s názvem Obnovená naděje (Restore Hope) začala vyloděním amerických vojáků na somálském pobřeží 5. prosince 1992.

Skončila však krvavými boji se somálskými milicemi, které vyvrcholily masakrem 24 pakistánských příslušníků OSN 5. června 1993 a pak bitvou mezi americkými vojáky a ozbrojenci somálského generála Mohameda Farraha Aidída, při které zahynulo dvacet Američanů. Tuto válečnou vřavu "proslavil" film režiséra Ridleyho Scotta Černý jestřáb sestřelen.

Video: Ruský diplomat utekl před kritikou za vyvolání potravinové krize

Šéf Evropské rady kritizoval v OSN Rusko za potravinovou krizi, jeho ambasador utekl z místnosti. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy