Harry se rozloučí s princem Philipem bez manželky. Pohřeb bude příští víkend

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
Aktualizováno 10. 4. 2021 18:52
Britský princ Harry, vévoda ze Sussexu, přiletí na pohřeb svého dědečka, prince Philipa, bez manželky Meghan. Té cestu ze Spojených států, kde pár bydlí, lékař z důvodu jejího těhotenství nedoporučil, píše americká stanice CNN. Pohřeb se bude konat 17. dubna, uvedl Buckinghamský palác.
Princ Harry a jeho manželka Meghan.
Princ Harry a jeho manželka Meghan. | Foto: Reuters

Vévodkyně ze Sussexu totiž čeká druhé dítě, které se má narodit létě. Loni v červenci potratila. 

Návrat do Británie bude prvním veřejným vystoupením Harryho po třaskavém rozhovoru páru s moderátorkou Oprah Winfreyovou. V široce diskutovaném interview Harry a Meghan mluvili o důvodech svého odchodu z Británie. Meghan, která je rasově smíšeného původu, si v rozhovoru mimo jiné postěžovala, že se nejmenovaný člen královské rodiny ptal, jak tmavou pleť může mít její syn, až se narodí. Uvedla také, že intenzivní tlak okolí i médií ji dohnal až k myšlenkám na sebevraždu. Winfreyová po rozhovoru uvedla, že podle Harryho rasistický komentář nepocházel ani od královny, ani od Philipa.

Po televizním vystoupení vévody a vévodkyně ze Sussexu klesla jejich obliba u britské veřejnosti na nejnižší úroveň za dobu měření, vyplynulo z průzkumu agentury YouGov. Kriticky se k němu postavila i Angela Levinová, která se královskou rodinou zabývá. Napsala mimo jiné i knihu o Harrym. 

Podle současných nařízení britské vlády musí každý, kdo do Anglie přicestuje, zůstat v karanténě po dobu deseti dní. Karanténu lze zkrátit na pět dnů, pokud si cestující po jejich uplynutí zaplatí za test na covid-19 a pokud ten vyjde negativně.

Vzhledem ke statusu královské rodiny se spekuluje o tom, že by Harry mohl dostat ze zmíněných omezení výjimku. Některým úlevám se nyní těší členové diplomatických misí a konzulárních úřadů v Británii a zaměstnanci mezinárodních organizací, v obou případech včetně jejich rodin.

Pohřeb proběhne 17. dubna

Pohřeb, který proběhne 17. dubna, začne ve 14:45 (15:45 českého času) cestou rakve z Windsorského paláce do kaple svatého Jiřího, kde proběhne pohřební ceremonie. Rakev na místo přiveze automobil značky Land Rover, podle CNN z toho důvodu, že princ Philip se nerad nechával vozit a rád sám řídil i do pokročilého věku.

Na cestě budou rakev doprovázet různé armádní složky a kapela složená ze členů námořnictva bude hrát na dudy. Ve tři hodiny britského času proběhne minuta ticha. Půjde o ceremoniální, nikoli o státní pohřeb, a proto se uskuteční bez přístupu veřejnosti. Před pohřbem bude v Británii platit osmidenní státní smutek.

Královský palác rovněž uvedl, že počet truchlících bude omezen na třicet. Bohoslužba se přitom bude konat v souladu s restrikcemi zavedenými kvůli šíření nemoci covid-19. V souvislosti s tím se očekává, že členové královské rodiny, včetně samotné panovnice, budou mít na obličeji nasazené ochranné prostředky.

VIDEO: Nejdůležitější životní milníky prince Philipa, vévody z Edinburghu

Sestřih důležitých životních okamžiků prince Philipa, vévody z Edinburghu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy