"Před tím se těžko skryjí." Na Ukrajinu míří nová zbraň, mezi Rusy prý vyvolá paniku

bb bb
23. 1. 2023 6:57
Spojené státy by měly vyzbrojit Ukrajinu zbraní, která by mohla podle amerického serveru Newsweek vyvolat paniku v ruské armádě. Součástí balíčku, který by měla schválit administrativa Joea Bidena, je údajně i raketová munice GLSDB (ground launched small diameter bombs), tvrdí server Politico.
"Nová zbraň pro Ukrajince by měla znepokojovat ruské námořnictvo a letectvo," tvrdí americký generál ve výslužbě Ben Hodges. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/Saab

Agentura Reuters koncem listopadu poprvé informovala o tom, že Pentagon zvažuje, zda poslat tuto munici zemi, která se brání ruské invazi. Zpravodajská agentura popsala, že je bomba levná a lze ji snadno namontovat na rakety, jež má Ukrajina k dispozici ve svém arzenálu, například pro raketomety HIMARS.

Americký generálporučík ve výslužbě Ben Hodges ve středu napsal na svůj twitterový účet o potenciálním dopadu, který by GLSDB mohly mít na válku. "Před touto raketovou municí se Rusům bude těžko skrývat," napsal Hodges.

"Pro ruské námořnictvo, letectvo a obsluhu muničních skladů na Krymu, podél 'pozemního mostu'… a snad brzy i pro ty, kdo opravují Kerčský most, začne být život velmi nepohodlný," tvrdí Hodges, který dříve působil jako velící generál armády Spojených států v Evropě.

Tyto klouzavé pumy malé ráže upravené pro odpalování ze země by podle Reuters umožnily Ukrajincům udeřit daleko za ruskými liniemi. Systém GLSDB navrhovaný společností Boeing a Saab dokáže trefit cíl s přesností na jeden metr. Více raket také může dopadnout na více cílů téměř současně.

Firmy se chlubí, že raketová munice GLSDB doletí až sto padesát kilometrů. Lze s ní útočit na všechny strany, ze všech úhlů, umí se vyhýbat překážkám. Má schopnost proniknout do jeskyní a úkrytů. Laserová varianta SDB zasáhne i pohyblivý cíl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy