Útočník, který v Londýně zabil čtyři lidi, se inspiroval islamisty. Policie zná jeho identitu

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 23. 3. 2017 0:18
Zatím neidentifikovaný útočník najel ve středu autem v centru Londýna u budovy britského parlamentu opakovaně do lidí. Poté vyskočil z auta a napadl nožem policistu. Policie ho nakonec zneškodnila. Podle posledních informací má útok čtyři oběti, pátým mrtvým je pachatel. Dalších čtyřicet lidí včetně zahraničních občanů bylo zraněno. Britská policie vyšetřuje událost jako teroristický útok.
Útočník před britským parlamentem najel do lidí, pobodal policistu. Záběry z vrtulníku po útoku. | Video: Associated Press

Londýn - Policie před britským parlamentem zastřelila muže, který pobodal nožem neozbrojeného policistu a předtím na Westminsterském mostě opakovaně najel do lidí. Při útoku podle nejnovější bilance zemřelo pět lidí včetně útočníka a napadeného policisty, dalších nejméně čtyřicet bylo zraněno. Pachatel jednal sám, ale zřejmě se inspiroval mezinárodním terorismem, řekl večer zástupce šéfa metropolitní policie Mark Rowley.

Mezi zraněnými jsou tři policisté, čtyři vysokoškoláci, tři francouzští studenti, pět jihokorejských turistů či dva rumunští občané. Minimálně jedna žena byla s rozsáhlými zraněními vytažena z Temže, kam během incidentu spadla.

"Některá zranění jsou lehká, některá děsivá. Někteří měli taková zranění, že mohli odejít z místa, a někteří měli zranění ohrožující život," citovala agentura AP lékařku Colleen Andersonovou.

Premiérka Theresa Mayová, která večer předsedala zasedání vládního výboru pro mimořádné události, vyjádřila solidaritu zraněným a soustrast rodinám obětí. Místo útoku podle ní nebylo vybráno náhodně. "Nikdy neustoupíme teroru. Jakýkoli násilný pokus zašlapat naše hodnoty je odsouzen k neúspěchu, parlament se zítra sejde jako obvykle, Londýňané budou žít své životy jako obvykle," dodala.

Vlajky na sídle Scotland Yardu visí na půl žerdi, na sociální síti Twitter se masivně sdílejí hashtagy #PrayforLondon (Modlete se za Londýn) a #Wearenotafraid (My se nebojíme).

Česká diplomacie zatím nemá informace o tom, že by mezi oběťmi či zraněnými středečního útoku před britským parlamentem v Londýně byli čeští občané. O informace mohou lidé volat na nouzovou linku konzulárního úseku velvyslanectví +44 (0) 77 6968 2442. 

"Zdálo se, že drží dlouhý kuchyňský nůž"

Pachatel přijel k Westminsteru z druhé strany řeky. "Útok začal, když auto jedoucí přes Westminsterský most srazilo a zranilo několik kolemjdoucích a tři policisty," řekl Rowley novinářům. Řidič následně narazil do plotu a vyběhl na pozemky parlamentu, kde nožem smrtelně zranil jednoho z policistů.

Podle redaktora agentury PA, který událost sledoval z okna své kanceláře, zazněla střelba a křik.

Stanice BBC zveřejnila video zachycující okamžiky, kdy útok začal:

"Byla tam skupina asi 40 nebo 50 lidí, která běžela za roh z ulice Bridge Street k areálu parlamentu. Zdálo se, že se před něčím prchají," řekl Andrew Woodcock, kterého citovala BBC. Když dav doběhl k bráně areálu, najednou jeden muž vběhl do dvora.

"Zdálo se, že drží dlouhý kuchyňský nůž. Slyšel jsem něco, co znělo jako výstřely - myslím, že asi tři," dodal.

Pachatelem byl podle svědků muž středního věku. Média již zveřejnila na internetu fotografii podezřelého, který byl po střelbě v péči záchranářů. Podle záběrů šlo o muže snědé pleti s bradkou. Policie již jeho totožnost zná, prozatím ji ale nechce komentovat.

Napadeného policistu, kterého policie ve středu večer označila jako 48letého Keitha Palmera, se na místě snažil zachránit britský tajemník pro záležitosti Blízkého východu Tobias Ellwood. Média si všimla, že v obleku a kravatě poskytl zraněnému první pomoc: provedl srdeční masáž a také se ho snažil oživit dýcháním z úst do úst do příjezdu zdravotníků. Palmer, který měl patnáctiletou policejní praxi, ale na následky bodných ran nakonec zemřel.

Ellwooda, který je zároveň poslancem na Konzervativní stranu, označila v titulku k jednomu z mnohých článků o útoku na svém webu stanice BBC za "hrdinu". BBC také připomněla, že bývalému vojenskému důstojníkovi Ellwoodovi zahynul bratr při teroristickém útoku islamistů na ostrově Bali v roce 2002.

Poslanci tleskali policistům

V době incidentu zasedala právě Dolní sněmovna. Policie areál kolem budovy parlamentu uzavřela, nikdo ji nesmí opustit a nikdo do ní nemůže vstoupit. Poslanci přerušili své zasedání. Když po více než čtyřech hodinách opouštěli budovu, odměnili přítomné policisty spontánním potleskem. 

Kromě parlamentu uzavřela policie také stanici metra v jeho blízkosti. Řada turistů uvízla na oblíbené atrakci "Londýnské oko".

V parlamentu byla v době incidentu kvůli středečním poslaneckým interpelacím také premiérka Theresa Mayová. Podle svého mluvčího ji ale ochranka odvedla do bezpečí a večer se přesunula do svého sídla na Downing Street.

Skotský parlament kvůli událostem v Londýně přerušil v Edinburghu debatu o možném vypsání dalšího referenda o samostatnosti regionu. Původně se očekávalo, že skotští zákonodárci zahájí hlasování ve středu podvečer.

Svět vyjadřuje solidaritu

Přední světoví politici vyjádřili po útoku Británii podporu a solidaritu. S premiérkou Mayovou už telefonicky hovořil i americký prezident Donald Trump, informoval Bílý dům.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer na tiskové konferenci londýnský útok odsoudil. Trump se podle něj nechává informovat o vývoji situace v britské metropoli. V rozhovoru s premiérkou Mayovou americký prezident podle Spicera ocenil rychlou reakci britské policie a záchranných složek. Londýn ujistil o "plné podpoře" USA při vyšetřování atentátu.

Už před Trumpem vyjádřil Britům soustrast také americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který se ve středu účastnil ve Washingtonu konference o boji proti terorismu.

"Terorismus se týká nás všech," uvedl francouzský prezident Francois Hollande. Británii vyjádřil podporu a solidaritu. "Francie, která byla v poslední době tak silně zasažena (terorismem), ví, jak britský lid dnes trpí," dodal Hollande. Pařížská radnice oznámila, že k uctění památky obětí útoku o půlnoci na několik minut vypne osvětlení Eiffelovy věže.

Solidaritu britskému lidu vyjádřila i německá kancléřka Angela Merkelová. "I když pozadí těchto činů ještě není zcela jasné, říkám za Německo a jeho občany: V boji proti jakékoli formě terorismu stojíme pevně a rozhodně na straně Británie," uvedla. V myšlenkách jsem s britskými přáteli a všemi lidmi v Londýně, dodala kancléřka.

"Zprávy o vražedném útoku v Londýně mnou otřásly," uvedl také nový německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že je v úzkém kontaktu se svým velvyslanectvím v Londýně a snaží se zjistit, zda nejsou mezi zraněnými i Němci.

"V myšlenkách jsem s oběťmi westminsterského útoku. Evropa stojí pevně po boku Spojeného království (v boji) proti terorismu a je připravena pomoci," uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk. Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg Británii ujistil o solidaritě spojenců z NATO.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová vyjádřila soustrast příbuzným obětí útoků u britského parlamentu a zdůraznila nutnost mezinárodní spolupráce v boji proti terorismu. "Nerozdělujeme terorismu do kategorií. Považujeme ho za absolutní zlo. V tomto okamžiku jsou - jako vždy - naše srdce s britským lidem, cítíme jejich bolest a znovu hovoříme o nutnosti bojovat s tímto zlem," uvedla mluvčí.

Chovanec: Jsme v kontaktu s britskou policií

"Smutné výročí útoku na bruselském letišti: dnes byl terčem Londýn. Cítíme s blízkými obětí a stojíme při Británii. Teroristé nás nezastraší," napsal na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka. Soustrast rodinám obětí teroristického útoku vyjádřil také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Prezident Miloš Zeman je o útoku informován a vyčkává na další upřesnění pozadí teroru, sdělil ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Podle ministra vnitra Milana Chovance zatím nic nenasvědčuje spojitosti londýnského incidentu s Českou republikou. České a britské bezpečnostní složky jsou v kontaktu, dodal v prohlášení.

Z hlediska bezpečnosti a rizika ohrožení terorismem v Česku nyní platí na čtyřstupňové škále nejnižší stupeň číslo jedna, tedy bdělost.

Myslel jsem, že zemřu. Svědci popsali útoky v Londýně
 

Právě se děje

Další zprávy