Před 90 lety zahynul Štefánik. Stále se neví proč

Roman Gazdík
4. 5. 2009 13:55
První ministr obrany Československa zahynul při letecké nehodě

Bratislava - Obyvatelé České republiky a Slovenska si dnes připomínají devadesáté výročí smrti spoluzakladatele společného státu Milana Rastislava Štefánika.

Štefánik společně se dvěma italskými letci a mechanikem zahynul nedaleko bratislavského letiště při letecké nehodě 4. května 1919, když se vraceli z Itálie. Pád letadla nebyl nikdy spolehlivě vysvětlen, což zavdalo příčinu ke spekulacím o tom, že se nejednalo o nehodu, ale o vraždu.

Někteří slovenští autoři dodnes propagují teorie o dlouhé ruce tehdejšího prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a ministra zahraničí Edvarda Beneše. Spekulovalo se i o tom, že Štefánik byl zavražděn již v Itálii a v letadle se nacházela pouze jeho mrtvola.

Technická závada?

Podobné teorie však většina historiků odmítá.

Dvě často přijímaná vysvětlení vyslovil ve své zprávě o vyšetřování už kapitán italského letectva Federico Zapelloni. První hovoří o tom, že za neštěstí mohla technická závada, protože se přetrhl drát, kterým posádka ovládala hloubková kormidla.

Druhou je, že Štefánik, který trpěl zdravotními problémy, při pokusu zaujmout místo druhého pilota omdlel a spadl na ovládací páky letounu. 

Ředitel Vojenského historického ústavu v Bratislavě Miloslav Čaplovič se údajně více přiklání k teorii o možné technické závadě. Podle slovenské tiskové agentury SITA také připouští, že na vině mohly být větrné podmínky a nedostatečná rychlost letadla během obrátky.

"Pravděpodobně poryvem větru bylo letadlo možná strženo k zemi, protože nemělo vysokou rychlost," řekl Čaplovič.

Náhle začal padat

Naopak odmítl teorii o tom, že bylo letadlo omylem sestřeleno, protože si ho českoslovenští vojáci spletli s maďarským letounem.

Podle Zapelloniho zprávy letoun ve výšce 200 metrů "začal široký oblouk napravo, aby přistál proti směru větru od jihozápadu na severovýchod. Když stroj skončil oblouk a definitivně začal přistávat, najednou zdvihl ocas, začal padat a překročil při tom vertikální polohu. Po pádě začal stroj ihned hořet, ale protože už měl málo benzínu, jak je tomu obvyklé, částečně spálen byl z posádky jen poručík Mancinelli."

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy