Řež ve Stalingradu obrazem: Německý útok zastavila zima a tuhý odpor Sovětů

Řež ve Stalingradu obrazem: Německý útok zastavila zima a tuhý odpor Sovětů
Německá skupina vojsk v počátcích bitvy o Stalingrad měla 270 tisíc vojáků, tři tisíce děl, 500 tanků a zhruba 1600 letadel.
Na místě, kde dříve stály tanky a traktory, se každý rok koná hudební festival.
Stal se opak. Generál Friedrich Paulus (na fotografii) se spolu s 91 tisíci vojáky v únoru 1943 vzdal.
Německý útok na Sovětský svaz vyústil v bitvu o Stalingrad.
Foto: Aktuálně.cz / Se souhlasem k užití: Olga Širninová (kolorizace černobílých snímků, aka „Klimbim“) / Flickr.com / Zdrojové fotografie: Public domain
Dan Poláček Jana Václavíková Dan Poláček, Jana Václavíková
Aktualizováno 3. 7. 2022 18:36
Německý postup ke Stalingradu začal 17. července 1942. Dobytí Stalingradu mělo pro německého diktátora Adolfa Hitlera zvláštní význam - jeho zničení pro něj představovalo konec Sovětského svazu. Rudá armáda ale s vypětím všech sil a s pomocí mrazivého počasí město ubránila.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com
Další zprávy