Před 70 lety propukla Kristallnacht, počátek konce Židů

Dominik Jandl
9. 11. 2008 18:30
Svět si připomíná výročí noci, kdy začal holocaust
Svět si připomíná 70 let od křišťálové noci. Na snímku návštěvník z muzes Jad Vašemv Jeruzalémě
Svět si připomíná 70 let od křišťálové noci. Na snímku návštěvník z muzes Jad Vašemv Jeruzalémě | Foto: Reuters

* Nacisté během křišťálové noci zabili 91 Židů * Vypálili při tom přes tisíc synagog * Během 9. a 10. listopadu poslali 30 tisíc mužů do koncentračních táborů * Z Třetí říše se nepokoje přesunuly i do Rakouska a Československa

Berlín - Svět si připomíná sedmdesáté výročí od takzvané Křisťálové noci, pogromu, který se kromě nacistického Německa odehrál i v Rakousku a československém pohraničí.

Noc z 9. na 10. listopadu 1938 byla v nacistickém Německu v podstatě počátkem "konečného řešení židovské otázky" - jak masové vyvražďování Židů nazval jeho strůjce Adolf Eichmann.

V den výročí už tradičně vystoupila německá kancléřka Angela Merkelová. A to na vzpomínkové pietní akci v hlavní berlínské synagoze, nad níž převzala záštitu spolková vláda a Centrální rada Židů v Německu.

"Chránit bezpečnost Izraele, to je jedna z povinností Německa," řekla při hlavní oslavě. Poté vyjádřila Izraeli pochopení a podporu, co se ohrožení ze strany Hamásu, Hizballáhu a Íránu týče.

Současně upozornila společnost na rasismus a xenofobii, jež dnes na mnoha místech Evropy i celého světa zažívají "renesanci".

Horší ale je, že to lidé "neviděli"

Německá kancléřka hovoří v hlavní berlínské synagoze při 70. výročí křišťálové noci
Německá kancléřka hovoří v hlavní berlínské synagoze při 70. výročí křišťálové noci | Foto: Reuters

Merkelová na shromáždění řekla, že celá událost je jednou z těch nejčernějších v německé historii, ale že mnohem horší je, že se proti ní neozvaly žádné kritické hlasy.

"Nenásledoval prakticky žádný protest proti nacistům, pouze ticho, krčení rameny a přehlížení - od občanů až po velkou část církve," poznamenala Merkelová a vyzvala, že se mlčení v podobných situacích už nikdy nesmí opakovat.

"Nesmíme mlčet, když jsou ničeny židovské hřbitovy a rabíni napadáni na ulicích," upozornila na události z nedávné doby.

Němci protestovali proti "hnědým krysařům"

Jak ke Křišťálové noci došlo?

Záminkou pro protižidovský pogrom byla vražda německého vyslance v Paříži Ernesta von Ratha. Toho 7. listopadu 1938 zastřelil židovský mladík Herschel Grünspan.

Ten se chtěl pomstít za rozhodnutí německé vlády o vystěhování téměř 20 tisíc polských Židů na polské hranice. Mezi nimi totiž byli i jeho blízcí příbuzní.

Na pietní akci promluvila rovněž Charlotte Knoblochová, prezidentka Centrální rady Židů v Německu. Navázala na kancléřku Merkelovou, když varovala před "hnědými krysaři".

Upozornila na posílení neonacistické NPD při komunálních volbách uskutečněných koncem srpna.

V sobotu, těsně před výročím Křišťálové noci, se ve východoněmecké Fuldě sešlo asi 600 lidí na demonstraci proti pochodu přívrženců radikálního křídla krajně pravicové Národní strany Německa (NPD).

Policistům se podařilo udržet obě skupiny oddělené; demonstraci proti nacistům vévodilo heslo Fulda - zóna bez nacistů.

Tím se demonstranti snažili poukázat na to, že i v předválečném období zde NSDAP měla velmi nízkou popularitu ve srovnání s jinými německými regiony.

 

Právě se děje

Další zprávy