Před 25 lety papeže zachránila madona

rst, ČTK
13. 5. 2006 20:17
Vatikán - Tisíce věřících si dnes v Římě připomněly 25. výročí nezdařeného atentátu na papeže Jana Pavla II.
Socha má na sobě zlatou korunu, do níž nechal papež Jan Pavel II. kdysi vložit jednu z kulek, jež ho zasáhly.
Socha má na sobě zlatou korunu, do níž nechal papež Jan Pavel II. kdysi vložit jednu z kulek, jež ho zasáhly. | Foto: Reuters

Lidé kráčeli v procesí ke Svatopetrskému náměstí a nesli sochu takzvané Fatimské madony, jíž papež přičítal své přežití. Socha měla na sobě podle agentury AFP zlatou korunu, do níž nechal papež kdysi vložit jednu z kulek, jež ho zasáhly.

Třináctého května 1981 vystřelil na papeže Turek Ali Agça. Atentát se mu nepovedl, i když papeže vážně zranil. Spekuluje se o tom, že jednal na popud sovětské rozvědky.

Papež později přisuzoval své uzdravení zásahu Fatimské madony. Třináctého května si totiž katolická církev připomíná událost, kdy se v roce 1917 třem dětem v portugalské Fátimě údajně zjevila Panna Marie.

Atentátník Agça, jehož uzdravený Jan Pavel II. navštívil a odpustil mu, strávil v italském vězení 19 let. Pak byl převezen do Turecka, kde si odpykal dalších šest let.
Atentátník Agça, jehož uzdravený Jan Pavel II. navštívil a odpustil mu, strávil v italském vězení 19 let. Pak byl převezen do Turecka, kde si odpykal dalších šest let. | Foto: Reuters

Sochu přivezl vrtulník

Sochu Fatimské madony převezl vrtulník přímo z kostela ve Fátimě na Andělský hrad v Římě, kde procesí začalo. V jeho čele šel indický kardinál Ivan Dias. Socha pak byla vnesena do Svatopetrské baziliky, kde italský kardinál Camillo Ruini sloužil mši. "Modleme se, aby byl Jan Pavel II. rychle blahoslaven," vyzval Ruini věřící.

Téměř půl milionu lidí se dnes sešlo také přímo ve Fátimě, aby si připomněli výročí atentátu na papeže i zjevení Panny Marie. "Právě před 25 lety se stal díky přímluvě Marie zázrak. Díky jejímu zásahu byl papež Jan Pavel II. zachráněn," uvedl kardinál Stanislaw Dziwisz v portugalské televizi.

Papež Agcovi útok odpustil.
Papež Agcovi útok odpustil. | Foto: Reuters

Atentátník Agça, jehož uzdravený Jan Pavel II. navštívil a odpustil mu, strávil v italském vězení 19 let. Pak byl převezen do Turecka, kde si odpykal dalších šest let (z celkově desetiletého trestu) za vraždu tureckého novináře Abdiho Ipekçiho a za loupežná přepadení. Z tureckého vězení byl propuštěn předčasně letos 12. ledna. Tento krok však vyvolal v některých kruzích v zemi vlnu nesouhlasu a Agça byl vzápětí opět uvězněn.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy