Před 25 lety jim unesli syna do Ruska. Dál ho hledají

Martin Novák Martin Novák
22. 1. 2010 6:00
Manželé Tschökovi čekají na to, až bude jejich nejstarší dítě jednou testem DNA identifikováno
Ani ne půlroční Felix zmizel v Drážďanech na konci roku 1984.
Ani ne půlroční Felix zmizel v Drážďanech na konci roku 1984. | Foto: Christoph Münch, Dresden.de

* Několikaměsíční Felix Tschök zmizel z kočárku v Drážďanech v roce 1984 * Za týden byl nalezen v krabici v průchodu o něco starší chlapec ruského původu * Vyšetřování vedlo k domněnce, že někdo ze sovětské vojenské posádky děti vyměnil a s Felixem odjel do SSSR

Drážďany/Moskva - Před obchodem v centru Drážďan si 28. prosince 1984 manželé Tschökovi zaparkovali kočárek s pětiměsíčním synem Felixem.

Bylo to ještě za časů komunistické NDR a nechávat kočárky před obchody bylo běžné, jakkoliv je to dnes už těžko představitelné.

Když se manželé Lenore a Eberhard po dvaceti minutách vrátili, začalo pro ně martyrium, které trvá už čtvrt století. Syn v kočárku nebyl a od té doby ho neviděli.

Východoněmecká policie okamžitě nasadila psy, ale ti stopu ztratili na nejbližší tramvajové zastávce.

Už 6. ledna následujícího roku se ale přihodila další podivná věc. V průjezdu jednoho domu na rušné Marx-Engelsově třídě byla krabice, pod níž kolemjdoucí objevili kočárek s o několik měsíců starším chlapečkem.

Němčina ne, ruština ano

Byl vážně postižený, měl na sobě jizvy a špatně se hýbal. Několik týdnů potom strávil v nemocnici. Když na něj mluvili německy, nijak nereagoval. Když zkusili ruštinu, zbystřil.

Foto: Simona Holecová

Ruštinu zkusili proto, že krabice, kterou byl kočárek zakryt, pocházela podle nápisů z prodejny v sovětských kasárnách.

Analýza potvrdila, že oba chlapci - Felix i nalezenec v kočárku - nějaký čas trávili společně, dostali se do kontaktu.

Tak začala naděje, které se manželé Tschökovi drží dodnes. Teorie, že kdosi ze sovětské vojenské posádky, dislokované v Drážďanech, vyměnil své těžce nemocné dítě za místní zdravé a odvezl jej do Sovětského svazu.

A že pětadvacetiletý Felix Tschök dnes žije v Rusku nebo jiné bývalé republice SSSR pod jinou identitou a vůbec neví, že se narodil v Německu.

Putine, pomoz nám

Ani po pětadvaceti letech se pár nevzdává. Naopak, teprve v posledních letech se manželé setkávají s pochopením ruských úřadů. Založili webovou stránku v ruštině, angličtině a němčině, na které vyzývají Rusy kolem pětadvaceti, aby se jim zkusili přihlásit, pokud mají dojem, že se vůbec nepodobají svým rodičům.

Vladimir Putin žil v osmdesátých letech v Drážďanech. I jeho požádali Tschökovi o pomoc.
Vladimir Putin žil v osmdesátých letech v Drážďanech. I jeho požádali Tschökovi o pomoc. | Foto: Reuters

Nechali si také vyhotovit podobiznu, jak by dnes Felix, žijící pod jiným jménem, mohl vypadat.

Když byl v roce 2006 v Drážďanech na návštěvě Vladimir Putin, který zde v osmdesátých letech působil jako příslušník KGB na sovětském konzulátu, Tschökovi před jeho kolonou čekali s transparentem "Pane Putine, pomozte nám! Kde je náš syn Felix?"

Po únosu se jim narodily další dvě děti, ale chtějí dovést svůj boj o identifikaci prvního syna do konce, i když nezvratnou jistotu, že na území SSSR žije, nemají.

Ujeli únosci vlakem?

Ruští vyšetřovatelé se případem začali zabývat. Krátce po zmizení Felixe údajně odjížděl na začátku roku 1985 po železnici velký armádní transport z NDR do Brestu na sovětsko-polských hranicích (dnes bělorusko-polských).

Podle záznamů prý ale žádné zhruba půlroční dítě ve vlaku necestovalo.

Foto: Aktuálně.cz

Pátrání po možných pachatelích dokonce policisty zavedlo za Ruslanem Sultanovem, žijícím v Ufě na jihu Ruska. V době únosu pracoval v kasárnách v Drážďanech.

Testy DNA ale ukázaly, že není otcem chlapce, zanechaného v průjezdu. Ten dostal jméno Martin a nejprve vyrůstal v dětském domově, pak jej osvojila jedna rodina a žije dál v Německu.

Ani testy DNA u jiných podezřelých osob v Rusku nebyly úspěšné.

V pátrání německé dvojici pomáhají ruská média. Dokument natočila například televize NTV, nedávno případu věnoval velkou dvoustranu týdeník Argumenty i Fakty a předtím i dost čtený list Moskvevskij Komsomolec. V Německu i Rusku se stal případ poměrně známým.

"Neztrácíme naději. Věříme, že jednou přijde odpověď a v ní informace o Felixovi," řekli Tschökovi v prosinci ruskému týdeníku Argumenty i Fakty u příležitosti 25.výročí zmizení jejich syna.

ZDE je stránka rodičů Eberharda a Lenore http://www.wo-ist-felix.de/

 

Právě se děje

Další zprávy