Přečtěte si konečně dohodu o brexitu, vzkázali lídři EU Britům. Hrozí divoký brexit

Ondřej Houska Ondřej Houska
14. 12. 2018 6:33
Lídři členských zemí Evropské unie odmítli na summitu v Bruselu dát Britům právně závazné záruky ohledně dohody o podobě brexitu. Tu s nimi britská premiérka Theresa Mayová uzavřela už minulý měsíc, teď ale kvůli domácím kritikům otočila a chce ji upravit. Kvůli hádkám v Londýně o podobě brexitu tak stále víc hrozí, že Spojené království v březnu z EU odejde bez jakékoliv dohody. To by nejspíš mělo dramatické následky pro ekonomiku.
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: ČTK

"Bylo by dobré, kdyby si v Londýně dohodu konečně přečetli," řekl Aktuálně.cz mimo záznam vysoce postavený bruselský diplomat. Zdůraznil, že dohoda o brexitu už obsahuje řadu věcí, které Mayová požaduje, a není tedy nutné přidávat k ní další právně závazné pasáže nebo ji měnit.

To je dojem, který má i Česko. "Nebylo jasné, co Mayová přesně chce," řekl Aktuálně.cz zdroj blízký jednáním. Prakticky stejnou větu použil na své tiskové konferenci i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Naši britští přátelé nám musí říct, co chtějí," řekl Juncker.

Podle diplomatů Mayová lídrům za zavřenými dveřmi opakovala jen nekonkrétní fráze o tom, že je potřeba v Británii posílit důvěru v už uzavřenou smlouvu o brexitu. Nenavrhla ale konkrétní způsob, jak to udělat, ani nebyla schopná garantovat, že to bude stačit k tomu, aby britský parlament dohodu následně schválil.

Mayová do Bruselu přijela s tím, že chce právně závazná ujištění, která by zabránila riziku, že její země i po brexitu na dlouhá léta "uvázne" v evropské celní unii. A to kvůli snaze vyhnout se nutnosti obnovit hranice mezi Irskem, které jako samostatný stát zůstává v EU, a Severním Irskem, jež je součástí Británie a z unie odchází.

Podle dohody o brexitu uzavřené minulý měsíc má problém Irska vyřešit definitivní obchodní smlouva, o níž začne Londýn s EU jednat hned po svém vystoupení. Pokud se ji ale během příštích několika let nepodaří dohodnout, vstoupí v platnost takzvaná pojistka - Spojené království na základě ní zůstane členem evropské celní unie. A bude muset respektovat řadu evropských pravidel, i když o jejich podobě už nebude moci hlasovat.

Navíc by platnost této pojistky nemohlo ukončit bez souhlasu EU. To vše vadí domácím kritikům Mayové a premiérka teď chce o těchto ustanoveních jednat s unií znovu.

Lídři zemí unie včetně Česka ale jakékoliv změny v už dojednaném dokumentu odmítli. "Je jasné, že žádná jiná dohoda nebude," zdůraznil český premiér Andrej Babiš (ANO). "Nebudeme znovu jednat o něčem, o čem jsme už jednali měsíce," dodal francouzský prezident Emmanuel Macron.

Státy EU Mayové poskytly pouze právně nezávazné prohlášení, v němž zdůraznily, že "udělají vše pro to, aby s Británií vyjednaly a uzavřely obchodní dohodu", která by zajistila, že vstup pojistky v platnost nebude vůbec nutný. Závazně ale v tomto směru nic neslíbily - a to proto, že nemohou předvídat, jestli se dojednání smlouvy o volném obchodu skutečně podaří, nebo ne.

To nejspíš dál výrazně zkomplikuje domácí situaci Mayové, která tento týden přežila snahu části poslanců své vlastní Konzervativní strany ji svrhnout. Kritici Mayové požadují, aby z Bruselu přivezla právně závazné záruky ohledně britské pojistky. Pokud premiérka odpůrce nepřesvědčí, případně jí nepomůže labouristická opozice, nemá šanci dohodu o podobě brexitu v britském parlamentu prosadit.

V tom případě by hrozilo, že Británie 29. března 2019 z EU vystoupí zcela bez dohody. To by vedlo k chaosu ve vzájemném obchodu. Britská ekonomika by se kvůli tomu mohla podle analýzy londýnské vlády v příštích 15 letech propadnout až o desetinu oproti stavu, kdyby žádný brexit nenastal.

Odchod Spojeného království bez dohody by zasáhl i státy unie, i když výrazně méně. Česká spořitelna tvrdí, že v Česku by kvůli tomu mohlo přijít o práci až 40 tisíc lidí a růst HDP by se snížil o 1,1 procenta. Premiér Babiš ale tvrdí, že je to nesmysl. "Nevím, kde to věští z koule ti makroekonomové. Já to určitě tak nevidím," prohlásil v Bruselu na summitu EU.

Lídři unijních zemí přitom na této schůzce původně chtěli jít dál, než na čem se nakonec ve vztahu k Mayové dohodli - v původním návrhu závěrů summitu, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici, stojí, že jsou státy EU připraveny Britům poskytnout ještě "další ujištění". Za tím se podle diplomatů skrývala možnost, že EU sice neotevře už dojednanou dohodu o brexitu, přidá k ní ale právně závaznou vysvětlující deklaraci. Ta by obsahovala zhruba to, co nakonec dojednané závěry summitu, měla by ale větší právní váhu.

Tato pasáž ale ze závěrů nakonec vypadla. "Mayová jen opakovala to stejné, nebyla schopná nic slíbit, ani to, že dohodu doma následně prosadí. Nebyla tak žádná vůle vyjít jí ještě víc vstříc," vysvětlil pro Aktuálně.cz změny v textu vysoce postavený zdroj.

Odborník považuje představu, že by EU a Británie mohly najít nový kompromis, za iluzorní

Je nepravděpodobné, že bychom se dohodli na všem, na čem jsme se nedokázali dohodnout měsíce předtím, míní Jan Kovář z Ústavu mezinárodních vztahů. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy