Přečkal Gustava doma: Matka všech bouří? Ale jděte...

Naďa Straková
2. 9. 2008 19:45
Výpověď obyvatele New Orleans, který z města neodjel
Na Kubě dosahoval vítr v hurikánu rychlosti 240 km/h. Silnice v Los Palacios
Na Kubě dosahoval vítr v hurikánu rychlosti 240 km/h. Silnice v Los Palacios | Foto: Reuters

Praha/New Orleans - Ještě o víkendu se americké město New Orleans připravovalo na příchod ničivého hurikánu, jehož síla měla překonat i nechvalně proslulý hurikán Katrina, který zdecimoval jižanskou metropoli jazzu a dobrého jídla před rovnými třemi lety.

Nakonec bylo vše jinak - hurikán Gustav, který za sebou v Karibiku zanechal na osm desítek mrtvých, ještě před příchodem na americkou pevninu výrazně zeslábl a New Orleans nakonec minul.

Dále čtěte: Bouře Gustav zeslábla. USA už straší hurikán Hanna

Mezi hrstkou lidí, kteří neuposlechli výzev starosty Raye Nagina a zůstali ve městě i po sobotní lhůtě k evakuaci, byl i právník a lektor na tamní univerzitě Loyola Bill Tête, který dnes po telefonu poskytl rozhovor Aktuálně.cz.

A.cz: Proč jste se rozhodli zůstat v New Orleans?

Bill Tête: Podívali jsme se na webovou stránku s přesnou předpovědí počasí, kde jsme si podle udaných parametrů hurikánu jednoduše vypočítali, že se Gustav New Orleans vyhne. Politici a média podle nás trochu přeháněli, když avizovali, že to bude horší než Katrina a že to zasáhne přímo město New Orleans. Rozhodně nebylo namístě nazývat Gustava "matkou všech bouří", jak jej nazval starosta New Orleans Ray Nagin.

O odchodu z města jste tedy vůbec neuvažovali?

Ale ano, jenže evakuovat se z New Orleans nebylo vůbec jednoduché. Původně jsme plánovali, že odjedeme, ale všechny hotely v okolních státech byly plné. Například v Mississippi nebyl jediný volný hotel. Někteří lidé museli jet až do Alabamy, Tennessee i na Floridu, aby se dostali z města ven. Pro některé lidi je samotná evakuace velmi nákladná záležitost a ne všichni si mohou dovolit odjet autem několik stovek až tisíců kilometrů ze svých domovů pryč, a tam také několik dní na vlastní náklady zůstat.

Bill Tete na karnevalu Mardi Gras, kterým je New Orleans světově proslulý
Bill Tete na karnevalu Mardi Gras, kterým je New Orleans světově proslulý | Foto: Franck Marchis

Jak to teď vypadá venku?

Zatím jsme tam ještě nebyli (rozhovor probíhal v časných ranních hodinách lousianského času - pozn. red.), na náš dům se půjdeme podívat dnes odpoledne, ale vím jen to, že některá místa v New Orleans jsou zaplavená a ze všeho nejvíc to odnesl Baton Rouge. Tam je to údajně horší než po Katrině. Také některé lidi Gustav zachytil na silnicích, zatímco se evakuovali, a i těm zas vznikly velké škody na autech.

Můžete porovnat situaci dnes a při Katrině?

Tentokrát úřady vše zvládly docela dobře, bez větších problémů, a při evakuaci postupovaly daleko více systematicky. Nejprve byli evakuováni lidé z nejníže položených míst, později ti ostatní. Nastaly jen drobné problémy s lidmi bez domova, žijícími na ulici, mezi kterými bylo i hodně drogově závislých, a ti pak měli problémy v místech evakuace. Jakmile je totiž vysadili na nových místech, přestali nad nimi mít kontrolu. Tentokrát se ale úřady rozhodly postavit evakuační městečka mimo velká města, jako je Houston, kde byly během Katriny hlášeny obrovské problémy.

Bylo velmi zřejmé, že tentokrát vláda investovala do bezpečnostních opatření a od dob Katriny také probíhá v New Orleans pravidelné evakuační cvičení.

Před třemi lety jste ale z města odjeli?

Ano, před Katrinou jsme raději z New Orleans odjeli, jelikož její síla měla dosáhnout té nejvyšší - páté - kategorie. Manželka Susan toto kdysi v mládí zažila a přirovnala to k malé atomové bombě, takže jsme tehdy raději prchli z města.

Dále čtěte:
Hurikán Gustav řádil. Ropná zařízení to přestála
Republikáni skřípou zuby. Hurikán vystřídaly protesty

 

Právě se děje

Další zprávy