Pražská smlouva Rusko-USA platí, Duma ji schválila

Zahraničí Zahraničí
25. 1. 2011 15:49
Americký Senát už dříve dohodu také odhlasoval, i když většina republikánů byla proti
Pražský podpis 9. dubna 2010.
Pražský podpis 9. dubna 2010. | Foto: Ludvík Hradilek

Moskva - Pražská dohoda o snížení jaderných arzenálů Ruska a Spojených států bude platit.

Po americkém Senátu dnes smlouvu START ratifikovala i Státní duma, dolní komora ruského parlamentu. Učinila tak velkou většinou hlasů.

Ze 450 poslanců bylo proti 96, většinou komunistů.

Smlouvu uzavřeli loni 8. dubna ve Španělském sále Pražského hradu prezidenti Ruska a USA Dmitrij Medveděv a Barack Obama.

Obě země se ve smlouvě zavazují k tomu, že do sedmi let omezí arzenál zhruba o třetinu. Počet hlavic má klesnout na 1550 z dosavadních 2200. Počet rozmístěných nosičů, tedy ponorek, letadel a raket, klesne na 700.

Nová dohoda rovněž umožňuje vzájemné kontroly jaderných arzenálů, což nebylo možné od loňského prosince, kdy vypršela platnost původní smlouvy START.

Jak americký Senát, tak ruská Duma ale připojily k dokumentu podmínky, týkající se americké protiraketové obrany v Evropě.
Američané odhlasovali, že na její vybudování mají právo. Rusové, že od dohody mohou odstoupit, pokud USA zmíněnou obranu vybudují bez ruského souhlasu a proti ruským zájmům.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA udělí dočasné povolení k pobytu uprchlým Venezuelanům

Nová administrativa amerického prezidenta Joea Bidena udělí dočasné povolení k pobytu Venezuelanům, kteří uprchli do Spojených států. Kvůli "mimořádným" podmínkám ve Venezuele není návrat do této latinskoamerické země v současnosti bezpečný, uvedl podle agentury DPA nejmenovaný vládní představitel. Nárok na přechodný pobyt v USA vznikne podle odhadů zhruba 320 tisícům osobám.

Lidé s "dočasným ochranným statusem", který bude platit zatím jen 18 měsíců, mohou ve Spojených státech získat pracovní povolení. Žadatelé budou muset prokázat, že přišli do USA do dnešního dne. Na později příchozí se nárok na poskytnutí ochrany vztahovat nebude.

Nejmenovaný činitel dále uvedl, že Bidenova administrativa hodlá prověřit sankce, které proti jihoamerické zemi bohaté na ropu uvalil bývalý prezident Donald Trump. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy