Prázdných domů je v Evropě třikrát víc než bezdomovců

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 2. 2014 19:00
Nevyužívaných nemovitostí je na 11 milionů, lidí bez přístřeší 4,1 milionu.
Central Group - rodinný dům v Pitkovicích
Central Group - rodinný dům v Pitkovicích | Foto: Central Group

Madrid - V Evropě je více než 11 milionů obyvatelných, ale přesto opuštěných domů. Je v nich přitom dost místa na to, aby poskytly přístřeší všem bezdomovcům starého kontinentu.

A nejen to. V rámci Evropské unie je dokonce volných budov téměř trojnásobně víc než bezdomovců, kterých v zemích osmadvacítky žije asi 4,1 milionu.

Nejedná se při tom o žádné ruiny. Do podstatné části prázdných nemovitostí se nikdy nikdo nenastěhoval, protože se je vinou hospodářské krize nepodařilo prodat.

Například ve Španělsku zůstává ležet ladem 3,4 milionu domů. Podobně ve Francii a Itálii jsou prázdné 2 miliony nemovitostí, v Německu 1,8 milionu, ve Velké Británii 700 000, v Irsku 400 000 a v Řecku pak 300 000, napsal deník The Guardian.

Neúprosná statistika

To ale není vše. Statisíce rozestavěných domů byly srovnány se zemí jen proto, aby se zastavil pád cen na realitních trzích.

Mnoho prázdných domů si totiž majitelé pořídili jen jako investici, přičemž nikdy nepočítali s tím, že se do nich nastěhují.

"Je to neuvěřitelné. Je to obrovské číslo, které bude běžné lidi šokovat," řekl listu David Ireland z charitativní organizace Empty Houses (Prázdné domy), která prosazuje, aby byly opuštěné rekreační objekty zpřístupněny lidem bez přístřeší.

"Domy se stavějí proto, aby v nich někdo bydlel. Pokud se do nových domů nikdo nestěhuje, znamená to, že je realitní trh nemocný," upozorňuje.

"Problém lidí bez domova se zhoršuje v celé Evropské unii. Nejlepším řešením je uvedení prázdných domů na trh."


 

Statisíce domů ani nedostavěli

Vůbec nejvíce prázdných domů je ve Španělsku, které v první polovině minulého desetiletí prožívalo stavební boom.

Z posledních statistik vyplývá, že je 14 % všech nemovitostí v zemi určeno k rekreaci a počet nevyužitých budov v poslední dekádě stoupl o desetinu.

Bezkonkurenční je rovněž počet nedostavěných nemovitostí - podle informací španělské vlády developeři nechali rozestavěno na půl milionu objektů. V některých turistických letoviscích zůstává nevyužita celá třetina budov.

"Dosáhli jsme stavu, kdy máme příliš lidí bez domova a mnoho domů bez lidí," shrnuje María José Aldanasová ze španělské asociace lidí bez přístřeší.

V některých částech země už začaly úřady skandální situaci řešit. Například v Katalánsku pokutují banky, jež nechají zabavené nemovitosti prázdné déle než dva roky, a to v rovnou částkou 100 000 eur.

Podle prognózy Deutsche Bank by v případě, že by se v Irsku najednou přestalo stavět, trvalo 43 let, než by se zaplnily všechny domy.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy