Ukrajinská církev míří na Západ. Slavit Vánoce v prosinci je součást boje proti Rusku

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
5. 6. 2023 6:14
V potemnělém kostele voní kadidlo a ozývá se zpěv. Zlacené ikony odrážejí plameny svíček. Na pravoslavnou bohoslužbu v černihivském chrámu Proměnění Páně dorazilo pár starších žen v šátcích a jeden muž. Z parku před chrámem na ně pohlížejí s nelibostí, věřící patří pod moskevskou pravoslavnou církev. Ještě před několika lety se k ní hlásila většina Ukrajinců, teď je symbolem agresora.

Od zvláštní zpravodajky - Dlouho se drželi tradice. Přestože Rusko v rozporu s mezinárodním právem odtrhlo od Ukrajiny Krym a podporovalo separatisty na Donbase, k moskevskému patriarchátu se dál hlásil každý pátý Ukrajinec. Když ale loni v únoru vtrhla do země ruská vojska, číslo se propadlo na čtyři procenta. Většina Ukrajinců nyní patří pod kyjevský patriarchát, který vznikl v roce 2018 a funguje nezávisle.

"Hranice mezi jednotlivými patriarcháty kopírují politické hranice. Máme církev gruzínskou, rumunskou, bulharskou, logické je, že vedle ruské bude i ukrajinská," popisuje mluvčí patriarchátu, arcibiskup Zoria Jevstratij. Na rozdíl od katolické církve řízené z jednoho centra se pravoslavný svět skládá z několika samostatných patriarchátů. Vznikaly už od starověku a často byly vázané na státní útvary.

Chrám svatého Michaela v Kyjevě.
Chrám svatého Michaela v Kyjevě. | Foto: Dominika Perlínová

Osamostatnění ukrajinských pravoslavných se Rusku nelíbí, podobně jako prozápadní tendence v politice kyjevské vlády. Moskva se vnímá jako nástupce Konstantinopole, ve středověku nejvýznamnějšího patriarchátu, a považuje se za mocenské centrum pravoslavného světa. "Rusové nám upírají právo na vlastní patriarchát, považují nás za součást velkého Ruska," říká Jevstratij. 

Připomíná také, že v Rusku byla církev vždy napojená na stát, už od dob moskevského knížectví a pozdější carské říše. Ani dnes to podle něj není jiné. "Moskevský systém je zcela závislý na vládě. Patriarcha Kirill je v první řadě kremelský úředník a propagandista imperialistické ideologie," upozorňuje na roli Vladimira Gunďajeva, který je od roku 2009 patriarchou veškeré Rusi.

Kněží ukrajinské pravoslavné církve svoji zemi také podporují. Na frontě někteří slouží jako vojenští kaplani, poskytují bojujícím psychickou podporu nebo oddávají bojující páry. Jiní vozí vybavení a humanitární pomoc nebo v postižených oblastech staví přístřešky pro uprchlíky či znásilněné ženy.

Rusko se proti samostatné ukrajinské církvi staví a věřící chce podřídit zpátky moskevskému patriarchátu. Podle něj je to v zájmu víry. Arcibiskup Jevstratij ale připomíná, že pro ruské velitele na frontě víra nic neznamená, během invaze jejich vojáci například opakovaně ostřelovali ukrajinské kostely. I v případě, že se v nich ukrývali lidé.

"Vyrůstal jsem v Sovětském svazu. Propaganda tehdy hlásala, že stát chce chránit dělníky, ti ale ve skutečnosti žili jako otroci komunistického systému a neměli žádná práva. Připomíná mi to současnou situaci a Putinovu propagandu o křesťanství," ukazuje Jevstratij na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Přestože se na Ukrajině k moskevskému patriarchátu hlásí čím dál méně lidí, stále mu podléhá obrovský počet kostelů. Tak jako chrám Proměnění Páně v Černihivu. Kyjevský patriarchát řeší, co s tím. Kostely nařídil uzavřít, což se však na mnoha místech nedodržuje.

"Nechceme nikoho nutit, aby byl součástí pravoslavné církve Ukrajiny. Musíme ale chránit občany před ruskými pokusy využít náboženskou příslušnost jako nástroj hybridní války," zdůrazňuje Jevstratij. Připomíná, že Kyjev zvažuje zákon, který by zakázal podřízenost náboženských center zahraničním vládám. Podobný platí například ve Francii kvůli islámu nebo v Pobaltí právě kvůli moskevskému pravoslaví.

Kyjevský patriarchát se chystá od Moskvy odříznout i změnou církevního kalendáře. Z juliánského, který před dvěma tisíci lety zavedl římský císař Julius Caesar, se chystá přejít na modernější gregoriánský zavedený papežem Řehořem XIII. koncem 16. století. Podle prvního se řídí východní pravoslavné církve, podle druhého celý svět. 

O změně Kyjev formálně rozhodne letos 27. července. Změny začnou platit od 1. září, přechod bude dobrovolný a církev nebude nikoho nutit nová data svátků respektovat. Kněží očekávají, že desetina farností zůstane u starého kalendáře, používaného po staletí. 

Znamená to, že Ukrajina bude jindy slavit například Vánoce, místo 7. ledna už 25. prosince. "Na západě země děti říkají, tohle jsou polské Vánoce a tohle jsou ukrajinské. My se jen přiblížíme víc Evropě," uvádí Jevstratij. Na gregoriánský kalendář už přešly pravoslavné církve v českých zemích, Řecku, Bulharsku nebo Rumunsku. 

"Mnoho věřících má pocit, že ruský kalendář je součást podřízení Rusku. Jako používání ruštiny, která je i mojí rodnou řečí. Když ale budeme mluvit rusky a používat ruský kalendář, bude Putin tvrdit, že jsme Rusové," vysvětluje biskup, že změna kalendáře je součást vzdoru proti ruské agresi.

Pravoslavná, nebo řeckokatolická církev?

  • Na Ukrajině žijí lidé více než 130 národností, pestré je i náboženské složení. Převládá pravoslaví, v zemi jsou silné i řeckokatolická a římskokatolická církev, nechybí protestanti, židé ani muslimové.
  • Pravoslaví se odvozuje od starověkých východních patriarchátů křesťanské církve. Zatímco západní část se pod vedením Říma postupně modernizovala a stala se z ní církev katolická, pravoslaví si drželo historické tradice. Symbolickým centrem pravoslaví byla Konstantinopol, hlavní město byzantských císařů. Její roli si nyní přivlastňuje Moskva.
  • Řeckokatolická církev na Ukrajině vznikla z místního pravoslaví koncem 16. století, kdy se podrobila katolickému Římu.

Video: "Buďme realisté." Zelenskyj bude muset přistoupit na kompromisy, říká Novák (31. 5. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Martin Novák - fotky z Ukrajiny | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy