Právní experti Rady Evropy kritizují posilování moci policie v Polsku

ČTK ČTK
10. 6. 2016 19:00
Polsko se dočkalo dalšího kritického hodnocení svých zákonů ze strany Benátské komise, která je týmem právních expertů Rady Evropy. Komise v pátek uvedla, že zákon upravující policejní sledování nechává příliš prostoru pro narušování soukromí obyvatel země. Informoval o tom deník Gazeta Wyborzca. Norma schválená v prosinci parlamentem ovládaným konzervativci se stala jedním z předmětů vyhrocených sporů mezi vládou a opozicí. Zmíněný zákon rozšiřuje přístup úřadů internetovým datům a dává policii a tajným službám rozsáhlejší pravomoci ke sledování telefonické a webové komunikace. Podle kritiků to ale činí v nepřípustné míře.
Beata Szydlová
Beata Szydlová | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 43 minutami

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy