Přátelé Berezovského nevěří, že spáchal sebevraždu

Martin Novák Martin Novák
25. 3. 2013 16:21
Britská policie nezjistila nic, co by ukazovalo na násilnou smrt Borise Berezovského
Policista hlídkuje před Berezovského domem v Ascotu u Londýna.
Policista hlídkuje před Berezovského domem v Ascotu u Londýna. | Foto: Reuters

Londýn - Jako neobjasněnou zatím označuje britská policie smrt ruského podnikatele Borise Berezovského, velkého kritika a nepřítele prezidenta Vladimira Putina.

Tělo sedmašedesátiletého muže našel v sobotu v koupelně v Berezovského sídle v Ascotu u Londýna tělesný strážce. Vyrazil zamčené dveře poté, co se byznysmen patnáct hodin neukázal v žádném z pokojů. Přivolaná záchranka už Berezovskému nepomohla.

Policie zatím nezjistila žádné stopy po cizím zavinění. Zkouška na přítomnost radioaktivních, chemických či biologických látek dopadla negativně, mrtvý neměl po těle žádné známky zápasu. V úvahu tedy připadá sebevražda nebo srdeční selhání.

Berezovského přátelé tomu ale příliš nevěří. Byl prý v poslední době v depresích a špatné náladě, ale nebyl typ, který by si sám vzal život. Měl ovšem finanční problémy poté, co loni prohrál soud s jiným ruským podnikatelem Romanem Abramovičem o 4,5 miliardy liber.

Abramovič je nyní ve Spojených státech a jeho mluvčí dementoval zprávy některých amerických médií o tom, že miliardář byl zatčen americkou FBI v souvislosti s případem Berezovskij.

Boris Berezovskij.
Boris Berezovskij. | Foto: Reuters

"Měli bychom si připomenout několik podezřelých úmrtí ruských emigrantů ve Velké Británii. Například Berezovského obchodní partner Badri Patarkatišvili zemřel v únoru 2008. Domníval jsem se, že šlo o smrt z přirozených příčin, ale teď už si tak jistý nejsem," řekl ruský historik Jurij Felštinskij, který byl přítelem Berezovského od roku 1998.

Nebyl to člověk, který by spáchal sebevraždu. Buď ho zradilo zdraví, nebo jsou za tím ruské tajné služby. Každý věděl, že byl Putinovým nepřítelem číslo jedna," řekl další Berezovského přítel Andrej Sidělnikov deníku Daily Mail.

Z kritiků Vladimira Putina, kteří se usadili ve Spojeném království, zemřel v roce 2007 na otravu poloniem bývalý pracovník ruské Federální bezpečností služby (FSB) Alexandr Litviněnko.

Loni zkolaboval před svým britským domem z neznámých důvodů Alexandr Perepiličnyj. Bylo mu teprve 44 let.

Berezovskij patřil v devadesátých letech k nejbohatším Rusům. Vlastnil leteckou společnost Aeroflot, automobilku Avtovaz a další podniky, ovládal část ruského ropného průmyslu. Měl velký vliv na prezidenta Borise Jelcina.

Alexandr Litviněnko.
Alexandr Litviněnko. | Foto: Reuters

Byl to dokonce Berezovskij, kdo za jeho nástupce doporučil Vladimira Putina. S ním se ale brzy rozhádal a v roce 2000 odešel do exilu.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl novinářům, že pokud rodina Berezovského požádá o pohřeb v Rusku, Kreml žádost zváží. Rusko zároveň podle agentury Interfax vzneslo nárok na Berezovského majetek. Moskva tvrdí, že ho nabyl protiprávně.

Berezovskij se domů za života nemohl vrátit, protože byl v nepřítomnosti odsouzen za zpronevěry a tunelování k celkem devatenácti letům vězení. Procesy označoval za politickou mstu.

 

Právě se děje

Další zprávy