Potomek generála Konfederace Leeho souhlasí s odstraněním jeho soch. Reaguje tím na protesty v USA

ČTK ČTK
17. 8. 2017 8:36
V reakci na události v americkém Charlottesville prapravnuk generála Leeho řekl, že souhlasí s tím, aby zmizely z veřejného prostoru sochy jeho předka. Generál Lee byl během občanské války z let 1861-65 velitelem konfederačních vojsk bojujících mimo jiné za zachování otrokářství. Podle potomka známého generála by sochy s jeho prapradědečkem měly být spíše v muzeích, kde budou vystaveny ve správném historickém kontextu, než na veřejném prostranství.
Protesty v americké Virginii. Ilustrační foto.
Protesty v americké Virginii. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Potomek kontroverzního amerického generála Roberta Leeho souhlasí s tím, aby sochy oslavující jeho předka zmizely z veřejného prostoru. Svým prohlášením reagoval Robert Lee, který nese stejné jméno jako jeho slavný prapradědeček, na události v Charlottesvillu. Ve virginském městě na protest proti odstranění generálova památníku minulý víkend vyšli do ulic pravicoví extremisté. Generál Lee byl během občanské války z let 1861-65 velitelem konfederačních vojsk bojujících mimo jiné za zachování otrokářství.

"Pokud padne rozhodnutí tyto sochy (generála Leeho) odstranit, pak je to v pořádku," uvedl 54letý prapravnuk konfederačního generála v rozhovoru poskytnutém CNN. "Vhodné" by podle něj bylo, aby se sochy jeho předka přesunuly z ulic do muzeí, kde by mohly být vystaveny ve správném historickém kontextu. Víkendové události v Charlottesvillu označil Robert Lee, již pátý nositel slavného jména v rodině, za "nesmyslné" a "smutné".

"Skutečně si myslíme, že by generál Lee nikdy nepodporoval takovýto druh násilí," uvedl potomek jedné z kontroverzních postav dějin Spojených států. "Nikdy by netoleroval nenávistné výroky a násilné akce zastánců nadřazenosti bílé rasy, Ku-klux-klanu a neonacistů," dodal.

Novou debatu o občanské válce v letech 1861 až 1865 a jejím odkazu i pravicovém extremismu a rasismu v americké společnosti vyvolaly události ve městě Charlottesville, kde demonstrace krajní pravice skončila o víkendu tragickým útokem pravicového radikála, který svým automobilem zabil mladou aktivistku a dalších 19 lidí zranil. Spory vyvolal i prezident Donald Trump, který po váhání násilnosti odsoudil, posléze je ale připsal rovným dílem bělošským rasistům i jejich odpůrcům.

Trump se vyjádřil k víkendovým nepokojům v Charlottesville. Jeho stanoviska byla velmi suverénní | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy