Potomek generála Konfederace Leeho souhlasí s odstraněním jeho soch. Reaguje tím na protesty v USA

ČTK ČTK
17. 8. 2017 8:36
V reakci na události v americkém Charlottesville prapravnuk generála Leeho řekl, že souhlasí s tím, aby zmizely z veřejného prostoru sochy jeho předka. Generál Lee byl během občanské války z let 1861-65 velitelem konfederačních vojsk bojujících mimo jiné za zachování otrokářství. Podle potomka známého generála by sochy s jeho prapradědečkem měly být spíše v muzeích, kde budou vystaveny ve správném historickém kontextu, než na veřejném prostranství.
Protesty v americké Virginii. Ilustrační foto.
Protesty v americké Virginii. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Potomek kontroverzního amerického generála Roberta Leeho souhlasí s tím, aby sochy oslavující jeho předka zmizely z veřejného prostoru. Svým prohlášením reagoval Robert Lee, který nese stejné jméno jako jeho slavný prapradědeček, na události v Charlottesvillu. Ve virginském městě na protest proti odstranění generálova památníku minulý víkend vyšli do ulic pravicoví extremisté. Generál Lee byl během občanské války z let 1861-65 velitelem konfederačních vojsk bojujících mimo jiné za zachování otrokářství.

"Pokud padne rozhodnutí tyto sochy (generála Leeho) odstranit, pak je to v pořádku," uvedl 54letý prapravnuk konfederačního generála v rozhovoru poskytnutém CNN. "Vhodné" by podle něj bylo, aby se sochy jeho předka přesunuly z ulic do muzeí, kde by mohly být vystaveny ve správném historickém kontextu. Víkendové události v Charlottesvillu označil Robert Lee, již pátý nositel slavného jména v rodině, za "nesmyslné" a "smutné".

"Skutečně si myslíme, že by generál Lee nikdy nepodporoval takovýto druh násilí," uvedl potomek jedné z kontroverzních postav dějin Spojených států. "Nikdy by netoleroval nenávistné výroky a násilné akce zastánců nadřazenosti bílé rasy, Ku-klux-klanu a neonacistů," dodal.

Novou debatu o občanské válce v letech 1861 až 1865 a jejím odkazu i pravicovém extremismu a rasismu v americké společnosti vyvolaly události ve městě Charlottesville, kde demonstrace krajní pravice skončila o víkendu tragickým útokem pravicového radikála, který svým automobilem zabil mladou aktivistku a dalších 19 lidí zranil. Spory vyvolal i prezident Donald Trump, který po váhání násilnosti odsoudil, posléze je ale připsal rovným dílem bělošským rasistům i jejich odpůrcům.

Trump se vyjádřil k víkendovým nepokojům v Charlottesville. Jeho stanoviska byla velmi suverénní | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy