Praha si opět pohoršila v žebříčku chytrých měst. Je na 78. místě, dříve byla 19.

ČTK ČTK
28. 10. 2021 11:37
Praha již druhý rok po sobě výrazně poklesla v celosvětovém žebříčku takzvaných chytrých měst, který sestavuje švýcarský institut IMD a Univerzita technologie a designu v Singapuru (SUTD) na základě průzkumů veřejného mínění mezi obyvateli 118 světových metropolí. Praha se nyní nachází na 78. místě, loni přitom byla 44. a rok předtím obsadila dokonce 19. pozici.
Foto: Jakub Plíhal

Žebříčku od jeho vytvoření v roce 2019 vévodí Singapur, který vždy získal první příčku a letos jako jediný obdržel nejvyšší hodnocení "AAA". Na druhém místě se nachází Ženeva následovaná Oslem, které dostaly známku "AA". Za nimi následuje Tcha-pej, Lausanne, Helsinky, Kodaň, Ženeva, novozélandské hlavní město Auckland a Bilbao. Vídeň se umístila 11. a za ní je New York, který je tak nejlépe hodnoceným městem obou Amerik.

Takzvaný Smart City Index hodnotí kromě technologických a ekonomických kritérií také kvalitu života, včetně zdraví a bezpečnosti, vzdělání, dopravy a trávení volného času. Praha si přitom pohoršila oproti poměrně vysokému hodnocení v prvním ročníku žebříčku kvůli tomu, že autoři začali brát v potaz některé nové kategorie, jako třeba informovanost o dopravních zácpách či dostupnost bydlení, uvedl Kryštof Kruliš z neziskové organizace Spotřebitelské fórum, která na žebříčku spolupracuje se švýcarským institutem IMD.

Výzkumníci při sestavování žebříčku položili asi 15 tisíc obyvatelům světových měst 39 otázek, jež se týkaly toho, jak jsou spokojeni s životem ve městě a s jeho vedením. Otázky se týkaly různých oblastí, z nichž měli dotazovaní pět označit za nejdůležitější.

V Praze lidé uvedli, že pro ně má největší prioritu dostupné bydlení, dopravní situace a korupce. V těchto oblastech si přitom česká metropole vede podle svých obyvatel nejhůře. Velmi podprůměrnou známku například dostala v otázce, zda je ve městě bezproblémové najít bydlení s nájmem nepřesahujícím 30 procent měsíčního příjmu. Nevalně si vedla rovněž v otázkách ohledně dopravních zácp či toho, zda se digitalizace podepsala pozitivně na kvalitě služeb místních úřadů.

Aplikace v mobilu už Pražanům nestačí

Podle Kruliše obyvatelé Prahy v prvních ročnících žebříčku hodnotili pozitivně samotný vznik různých aplikací pro chytré telefony, které měly pomoci například s parkováním či při styku s úřady. "Již nestačí, že nějaká aplikace existuje," řekl k letošnímu poklesu v žebříčku, který lze podle něj pozorovat u většiny sledovaných kategorií týkajících se digitalizace a využívání pokročilých technologií při správě města.

"(Lidé) se chtějí díky funkcionalitám chytrého města rychleji dopravovat kam potřebují, snadněji vyřídit své administrativní záležitosti či se skutečně cítit bezpečněji," dodal.

Značný propad kromě Prahy zaznamenalo také San Francisco, kde tamní obyvatele rovněž nejvíce zajímá dostupné bydlení, přičemž možnost sehnat levné nájemní bydlení hodnotí ještě hůře než Pražané. S Prahou putuje směrem dolů žebříčkem také například Boloňa, která letos českou metropoli předstihla o jedno místo, stejně jako před dvěma lety.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy