Praha mate EU postojem k euroústavě

pav, čtk
31. 1. 2007 14:12
Brusel - Český vládní vyjednavač dělá v Bruselu nad ústavní smlouvou kříž. Podle vicepremiéra Bursíka však nemluví za Prahu, ale jen sám za sebe.
Jan Zahradil s Mirkem Topolánkem
Jan Zahradil s Mirkem Topolánkem | Foto: Aktuálně.cz

Z České republiky se v zahraničním tisku pomalu ale jistě stává symbol odporu k původnímu návrhu euroústavy. Ne všem vládním činitelům se to líbí.

Bruselský internetový deník EU Observer včera přinesl rozhovor s europoslancem Janem Zahradilem, kterého premiér Mirek Topolánek nedávno pověřil jednáním o ústavě za ČR.

Článek nazvaný "Praze hrozí čelní srážka se zastánci ústavy v EU" předkládá Zahradilovu vizi dalších jednání na toto téma uvnitř EU.

Zahradil: Nemohu souhlasit s Německem

"Jsem tu, abych pomohl najít konstruktivní výsledek, ale současně nemohu souhlasit se vším, co německé předsednictví navrhuje," říká Zahradil v reakci na snahy Angely Merkelové oživit jednání o euroústavě.

S tím, co navrhuje Angela Markelová, nelze jen tak souhlasit, říká Jan Zahradil
S tím, co navrhuje Angela Markelová, nelze jen tak souhlasit, říká Jan Zahradil | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zatímco Berlín se podle všeho nevzdal myšlenky vyjít z původního textu, který před dvěma lety v referendu odmítli občané Francie i Nizozemska, Zahradil dává jasně najevo, že pro něj je tento text mrtvý.

Navrhuje zachovat ty jeho části, kde se hovoří o institucionální reformě. Je však zásadně proti tomu, aby charta základních práv obsažená v ústavě nabyla právní závaznost.

To by podle něj otevřelo cestu k tomu, aby evropské právo pronikalo do národních sociálních a důchodových systémů. "Měly by být dány jasné záruky, že k ničemu takovému nedojde," cituje EU Observer Zahradila.

"Nový text by měl být jednodušší, transparentnější, přístupnější občanům a měl by obsahovat jasnou definici jurisdikcí a kompetencí na evropské úrovni," shrnul Zahradil výchozí postoj Prahy pro nadcházející jednání.

Pozice ČR teprve vzniká

Stejný den ale v Bruselu vicepremiér Martin Bursík prohlásil, že názory Jana Zahradila nepředstavují oficiální pozici Česka. Bursík, který osobně prosazuje, aby euroústava vycházela z původního dokumentu, v rozhovoru pro ČTK zdůraznil, že Česko zatím nemá vůči euroústavě konečné stanovisko.

Martin Bursík nechce původní návrh euroústavy zatím házet přes palubu
Martin Bursík nechce původní návrh euroústavy zatím házet přes palubu | Foto: Ondřej Besperát

My nemáme doposud formulovanou společnou pozici k evropské ústavní smlouvě a vedeme o tom diskusi," odmítl Bursík, aby byla Praha označována za baštu odporu vůči euroústavě.

Připustil však, že si česká strana politicky zkomplikovala život, když premiér Mirek Topolánek nejmenoval hlavním českým vyjednavačem o euroústavě vysokého státního úředníka jako všechny státy EU, ale politika s "velmi vyhraněným názorem na evropskou ústavní smlouvu".

Bursík: Škodili bychom sami sobě

Zahradil, jak píše EU Observer, je také jediným europoslancem, který má roli zprostředkovatele v jednáních o ústavě hrát.

"Dosavadní politické názory Jana Zahradila nelze považovat za oficiální pozici České republiky," dodal Bursík. I on prosazuje zjednodušení textu euroústavy, soudí však, že by neměl být opouštěn její původní půdorys.

Bursík se ale nebojí, že by se Česko názorově vyčlenilo z většiny států EU. Míní, že země by byla sama proti sobě, neboť by se dostala do izolace a na okraj.

Foto: Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy