Práce je dost, chybějí lidi

nat
31. 10. 2005 20:16
New Orleans -Hurikán Katrina zdvojnásobil nezaměstnanost ve státě Louisiana na 11,5 procenta, nejvyšší číslo v zemi, uvedla televizní stanice NBC.

Podle Jima Richardsona z Louisianské univerzity není území zasažené následky hurikánu Katrina zatím v otázkách obnovy zcela zmapováno. Neworleanského trhu práce, který se konal minulý týden, se zúčastnili nezaměstnaní z mnoha různých odvětví. Řidič autobusu, manažer lidských zdrojů, marketingový ředitel. Všichni jsou připraveni začít pracovat ihned. Ve městě, kde je nedostatek místa k bydlení a stravování, jsou nabízeny trvalé pracovní poměry v restauracích, půjčovnách aut a obchodních domech.

Paradox neworleanského pracovního trhu je v tom, že i když bylo mnoho pracovních míst ztraceno, mnoho jich zároveň zůstává neobsazeno. K obnově však nedojde bez práce, a práce zase vyžaduje lidi. Obě strany pracovního poměru proto musí být kreativní. Například McDonalds nabízí bonus 50 dolarů (hiring bonus), Burger King zase zálohu 6 000 dolarů těm, kteří se zavážou k ročnímu pracovnímu poměru. Většina nekvalifikované práce je však vykonávána přistěhovalci. Lidé si stěžují starostovi na nespravedlnost celé situace připomínající Hellerovu "hlavu 22".

 

Právě se děje

před 45 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy